Před soudem znovu stanou bratři Březinovi kvůli ukrytému lihu

Před olomouckým krajským soudem znovu stanou bratři Březinovi obžalovaní kvůli skrytým zásobám nezdaněného lihu. Daňový únik byl vyčíslen dohromady téměř na půl miliardy korun. Na rozdíl od údajného šéfa lihové mafie Radka Březiny, který je ve vazbě, přijde jeho bratr Tomáš na jednání již bez pout. Soud jej na konci května pustil na kauci 15 milionů korun na svobodu.

Soud se zabývá případem tří skladů s nelegálním lihem v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí, kdy obžalovaní státu údajně způsobili únik na daních téměř půl miliardy korun. Společně s bratry Březinovým se v kauze zodpovídá Tomáš Pantlík, který podle obžaloby Radku Březinovi pomáhal v olomouckém případu a později se pokusil zamést před policií stopy.
 
Případ má soudce Eduard Ondrášek nařízen do konce týdne. Předvolány má zhruba dvě desítky svědků; někteří se ale omluvili, takže je pravděpodobné, že rozsudek nepadne. Na řadu mohou přijít i odposlechy.
 
Tomáš Březina se dostal na svobodu kvůli tomu, že v souvisejícím trestním řízení s takzvanou lihovou mafií vystupuje jako spolupracující obviněný. Z vazby byl propuštěn po půldruhém roce. Soud přijal kauci 15 milionů korun, kterou složila rodina Březiny. Výše peněžité záruky je na tuzemské poměry vysoká. Soud Tomáši Březinovi zároveň zakázal vycestovat z republiky.
 
zdroj: ČTK