Prostějov chce zpoplatnit parkování v celém centru města

Prostějovská radnice chce zpoplatnit parkování v celém centru města, kde nyní motoristé mohou na některých místech zaparkovat vozidla zdarma. Parkovací systém má provozovat soukromá firma, jež vzejde z vyhlášeného výběrového řízení. Radnice si od změny slibuje zlepšení dopravní situace v historickém centru města i finanční výnos několik milionů korun ročně. 

"Výběrové řízení by mělo být uzavřeno v polovině února. Vybraná firma poté bude spravovat parkovací automaty na místech, která jsme určili. Zpoplatněna budou i místa, kde se nyní parkovné neplatí," řekl novinářům primátorův náměstek Jiří Pospíšil (ODS). 

Ceny parkovného se nezmění a hodina stání v centru Prostějově nadále bude stát deset korun. Na dvou nejvíce vytížených parkovištích na náměstí E. Husserla a Hlaváčkově náměstí ale za druhou a každou další hodinu parkování řidiči zaplatí 20 korun. Radnice tak chce přimět motoristy k tomu, aby dobu parkování zkrátili, a na těchto parkovištích se mohlo vystřídat více automobilů. 
    
Pokud by byla obsazena všechna plánovaná parkovací místa v centru Prostějova, tak by radnice ročně získala z parkového zhruba 4,5 milionu korun. "S tím ale nepočítáme a odhadujeme, že hranice čistého zisku pro město z parkovacích automatů je někde kolem dvou až tří milionů korun," podotkl Pospíšil. 
    
Obyvatelé centra Prostějova si budou moci koupit rezidentní karty, díky kterým odstaví automobily na parkovištích vyhrazených pro rezidenty. Lidé po uzavření tendru a výběru správcovské firmy za první parkovací kartu ročně zaplatí 1500 korun a firmy 5000 korun. Další parkovací karta obyvatele vyjde na 3000 korun a firmy bude stát 10.000 korun. 
 
zdroj: ČTK