Řidič, který zničil předvolební plakáty, dal v Dopravním podniku výpověď

Olomoucký řidič autobusu Roman Smetana, kterého soud poslal za mříže na 100 dnů za kreslení po předvolebních reklamách, předal vedení Dopravního podniku svou výpověď. Skončit v práci se rozhodl dobrovolně. Informoval o tom dnes Olomoucký deník. Smetana měl do vězení nastoupit do pondělního odpoledne, což ale neudělal.

Informaci dopoledne ČTK potvrdila i mluvčí dopravního podniku Magdalena Kopřivová. "Mohu potvrdit, že v pondělí požádal o ukončení pracovního poměru a od dnešního dne už není naším zaměstnancem," řekla ČTK. Soud Smetanu odsoudil za to, že ke sloganům psal dodatky a politikům přikresloval tykadla. Do vězení musí, protože odmítl vykonat původně uložené veřejně prospěšné práce i odpykat si domácí vězení. Kvůli tomu, že do věznice nenastoupil, mu hrozí i trest za maření úředního rozhodnutí.

Policie Smetanu zřejmě bude muset zadržet, jakmile na něj soud vydá policii příkaz k dodání do výkonu trestu. Také to byl jeden z důvodů jeho výpovědi, řidič nechtěl svého zaměstnavatele vystavovat nepříjemné situaci. "Dopravní podnik by musel chtě nechtě spolupracovat na mém zadržení s policií," řekl serveru iDnes.cz.

Původně počítal s tím, že i po pondělním vypršení lhůty k nástupu trestu bude chodit do práce. Služby měl naplánované na další dny. Pondělní události, kdy se na něj upírala pozornost médií, ale jeho názor změnily. "Již delší dobu mě ale ta práce nijak zvlášť nenaplňovala. Navíc jsem začal mít problémy se zády a narušený spánek z nepravidelných směn. Chyběl mi ale nějaký opravdu silný impuls k odchodu - až do pondělka," řekl serveru.

Třicetiletý Smetana podle svých slov na protest proti politickým elitám pokreslil nejméně 30 reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Mezi stranami si řidič, jehož udal kolega, nevybíral.

zdroj: ČTK