Řidič zmlátil chodce na přechodu, odsedí si 11 let vězení

Za brutální napadení šestaosmdesátiletého muže si řidič Pavel Domša odpyká definitivně 11 let ve vězení. Rozsudek brněnského krajského soudu, proti kterému se muž odvolal, včera potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Domša podle rozsudku důchodce napadl v Brně u přechodu pro chodce. Senior po nárazu na zábradlí utrpěl zlomeninu lebeční kosti. Na následky zranění v nemocnici později zemřel. Agresivní řidič jej napadl kvůli tomu, že kvůli němu musel prudce zabrzdit u přechodu a zezadu do něj narazilo jiné auto.

Trest si pětatřicetiletý muž, který se živí jako programátor, odpyká i za předchozí napadení další řidičky u brněnského nákupního centra Olympia. Tam nejprve narážel svým vozem do jejího vozu, neboť jej rozzlobila svou jízdou. Když pak oba z aut vystoupili, strčil do ní tak prudce, že se s pohmožděninami musela dva týdny léčit. "Jde o trest přísný, nicméně spravedlivý. Ukládán je hned za několik úmyslných trestných činů. Agresivita obžalovaného, která vyplývá z jeho jednání v poměrně krátkém časovém úseku, je neobvyklá a značná. Neadekvátnost reakcí na okolnosti je nepřiměřená a velmi nebezpečná. Chybí nám sebereflexe a skutečná lítost," uvedl předseda senátu Vilém Ravek.

Soudci poukázali i na to, že agresivní jednání popisují i svědci ve svých výpovědích. "Agresivně se choval i po útoku k samotným svědkům, kteří z toho byli šokováni," podotkl předseda senátu. Popřel zároveň i tvrzení obžalovaného, který se bránil tím, že prý při konfliktu nevěděl, že jde o starého člověka. "Podle svědků ho oslovoval plesnivý dědek," dodal soudce.
 
Konflikt se seniorem se udál v říjnu 2010 v Lidické ulici v centru města. Domša přijížděl ve voze k přechodu pro chodce, po kterém přecházel šestaosmdesátiletý senior. Prudce zabrzdil a zezadu do něj narazilo druhé auto. Domša na seniora, který prý náhle vkročil do vozovky, po kolizi zaútočil. Dostihl jej na nedalekém tramvajovém ostrůvku, kde do muže zezadu vší silou strčil. Senior při pádu narazil hlavou do zábradlí. Lebka při nárazu praskla. Znalci zranění přirovnávají k poranění, které by si člověk mohl způsobit skokem po hlavě do prázdného bazénu.
 
Domša s trestem nesouhlasil. "Je mi to upřímně líto, že zemřel. Stačilo, aby se zastavil, když jsem na něj volal," uvedl Domša. Tvrdil, že chtěl důchodce pouze zastavit, neboť podle něj byl viníkem nehody. Poukázal i na to, že nemůže za následek zranění. "Neběžel za ním ve snaze mu ublížit. Kdyby tomu tak bylo, srazil by jej jinou formou. Nezachytil jej, ale odstrčil na zábradlí," uvedl Domšův obhájce. Podle žalobce je však potrestání na místě. "Obžalovaný je takový typ řidiče, se kterým je značně nebezpečné se na silnicích setkat," řekl dnes státní zástupce.
 
Podle karty řidiče byl Domša opakovaně trestán za přestupky. Mezi oběma případy byl potrestán například za to, že při couvání úmyslně narážel do druhého osobního auta. Při ukládání trestu soud již dříve přihlédl i k tomu, že byl loni v březnu potrestán za přechovávání drog. Policie u něj nalezla 0,6 kilogramu marihuany.
 
zdroj: ČTK