Rodina sbírá tužky, mazací gumy, pastelky, ořezávátka i propisky

Rodina žijící pod nejvyšším hanáckým kopcem Velký Kosíř na pomezí Olomoucka a Prostějovska může vybavit základními psacími potřebami několik stovek školáků. Ženská část rodiny totiž propadla sběratelské vášni. Zatímco matka Miroslava Ponížilová z Čech pod Kosířem sbírá propisovací tužky a ořezávátka, její dceru Lucii Lichnovskou z nedalekých Drahanovic učarovaly mazací gumy. Druhá dcera Gabriela Hrochová pečlivě rozšiřuje sbírku tužek a pastelek.

"Mazací gumy sbírám od roku 1989, kdy jsem ještě jako školačka dostala k Vánocům od setry několik voňavých gum vyrobených v Číně. Zalíbily se mi a začala jsem je sbírat," řekla ČTK Lichnovská, jejíž sbírka nyní čítá více než 2500 stíracích pryží z 19 zemí. "Nejvíce si cením gumové násadky na tužku, která má tvar sochy Svobody. Přivezla mi ji známá ze Spojených států," uvedla.
 
Gumy v její sbírce mají různé tvary, barvy a tvrdost. Vedle klasických pryží s nápisem Koh-i-noor má Lichnovská pečlivě uložené gumy ve tvaru ovoce, zeleniny, automobilů, zvířat, hraček, rozličných násad na tužky, sušenek, bankovek, šperků i rtěnek. Část sbírky tvoří čínské pryže, které díky pestrým barvám a vůním byly populární hlavně 80. letech. "Nejstarší guma v mé sbírce byla vyrobena v 50. letech ve firmě Koh-i-noor. Některé pryže i po těch letech ještě voní," podotkla Lichnovská.
 
Stírací pryže shání hlavně na setkáních sběratelů kuriozit a pomocí internetu. Na pomoc přátel moc spoléhat nemůže, jelikož nabídka mazacích gum na tuzemském trhu i v zahraničí není moc pestrá. "Když jsme pořádaly výstavu v Černé věži v Drahanovicích, tak nám hodně lidí přineslo tužky, gumy ale žádné. Lidi nenapadne, že je někdo může sbírat, takže gumy vyhazují," řekla s úsměvem Lichnovská.
 
Sběratelské vášni o něco dříve propadla i její sestra Gabriela, která od dětství ráda malovala a s oblibou navštěvovala prodejny papírnictví. Nyní doma schraňuje zhruba 7000 tužek a pastelek z 56 států. Při pohledu na sbírky svých dcer později neodolala ani jejich matka Miroslava, kterou před několika lety učarovala ořezávátka a propisovací tužky. Ořezávátek už má doma několik stovek a propisovacích tužek zhruba 2000.
 
"Tužky a ořezávátka se sbírají lépe než gumy, protože jich je větší nabídka a je z čeho vybírat," uvedla Lichnovská. Sběratelů mazacích gum v Česku mnoho není a Lichnovská věří, že unikátní sbírku se jí ještě podaří rozšířit.
 
zdroj: ČTK