Rozsudek v kauze Berka vrchní soud zrušil

Olomoucký vrchní soud v neveřejném zasedání zrušil rozsudek v kauze podezřelých konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky a případ vrátil zpět krajskému soudu. ČTK to dnes zjistila na portálu eJustice. Senát rozhodl už v polovině května. Zástupci odvolacího soudu výsledek zatím odmítají sdělit s tím, že se vypracovává rozhodnutí. V kauze se před dvěma lety odvolalo sedm z devíti obžalovaných. Krajský soud jim uložil tresty od 6,5 do devíti let vězení.

Podle informací o řízení olomoucký vrchní soud 15. května rozhodnutí soudu prvního stupně zrušil a věc vrátil krajskému soudu v Táboře k novému projednání. Informaci mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy nechtěl komentovat. Odvolal se na to, že dosud není zpracováno rozhodnutí. "Zatím nemohu říci, jak a proč jsme rozhodli. Nyní se vypracovává rozhodnutí, soudce je zhruba na 90. stránce. Rozsudek krajského soudu měl 250 stran, i naše rozhodnutí se bude tomu řádově blížit," řekl ČTK Angyalossy s tím, že rozhodnutí odvolacího soudu bude poté rozesílat táborský krajský soud.

V jednom z nejrozsáhlejších případů českého soudnictví bylo obžalováno 12 lidí. Devět jich předloni soud v Táboře odsoudil za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, tři zprostil obžaloby. Devítileté tresty dostali konkurzní soudce Berka, konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec.
 
Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby konkurzní gang způsobil škodu 264 milionů. Dalších 202 milionů se podle obžaloby pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod jejich skutečnou cenou. Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.
 
Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. V dalších případech skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Vybírala si podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka. Vedle Union banky jde o podezřelé konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny, Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře, Mostecké obchodní sdružení a Grafostroj Cvikov.
 
Případ se táhne od roku 2003. I pro olomoucký vrchní soud jde o nejrozsáhlejší kauzu, jakou kdy řešil. Kmenový spis má 170.000 stran, dalších až 30.000 stran tvoří přílohy.
 
zdroj: ČTK