Shakespeare, Verdi i Werich: Nová sezona v Moravském divadle bude pestrá

Na jevišti Moravského divadla Olomouc se v příští sezoně sejde vskutku vybraná společnost. Považte - svůj širák odhodí v dál Cyrano z Bergeracu, Ernani se znovu postaví do čela loupežnické bandy, Petruccio bude chtít zkrotit hádavou Kateřinu a cynický vikomt de Valmont naváže nebezpečné vztahy. Nová sezona nabídne celkem tucet premiér včetně pohádky od skutečného mistra Jana Wericha.  

Jak už je dobrým zvykem, novou sezonu odstartujeme s úsměvem a humorem. Po loňské historické odbočce za Robinem Hoodem uvede Michaela Doleželová, tentokrát ve spolupráci s Jankou Ryšánek Schmiedtovou, moderní komedii Vzpoura nevěst odehrávající se v agentuře pro plánování svatebního dne s příznačným názvem Beremese.cz. „Vzpoura nevěst je sice text vytvořený na míru ženám, ale nejde o feministický arsenál namířený proti mužům, ale o humornou sebereflexi žen jako takových,“ přiblížila Doleželová.

Pro činoherní soubor bude sezona 2017/2018 výjimečná. Ponese se totiž ve znamení francouzské kultury. „Je to právě Francie, jíž vděčíme za položení základů novodobé evropské kultury a vzdělanosti. V roce 2018 navíc oslaví země galského kohouta šedesát let své existence, jelikož teprve roku 1958 vyhlásil Charles de Gaulle takzvanou pátou republiku. Připomeneme si také sto let od úmrtí Edmonda Rostanda, autora nesmrtelného Cyrana z Bergeracu,“ vysvětlil umělecký šéf souboru Roman Vencl. Dočkáme se také adaptace milostné novely Romaina Rollanda Petr a Lucie či dramatizace románu Choderlose de Laclose Nebezpečné vztahy. Domácí tvorbu zastupuje v repertoáru dramatizace působivého románu Jana Vrby Boží mlýny, které se ujali Roman Vencl a bývalý dramaturg olomoucké činohry Miroslav Ondra. Herce budou na jevišti doprovázet písně Jarka Nohavici. „Moravské divadlo Olomouc je tak jediným divadlem u nás, jemuž je dovoleno použít v představení Nohavicovy písně a živě je interpretovat,“ upozornil Vencl. 

Milovníci hudebního divadla se v příští sezoně dočkají dramatické a komické opery, muzikálu a operety. Vůbec poprvé v historii budeme mít možnost zhlédnout v Olomouci inscenaci Verdiho opery Ernani. „Za Verdiho života byl tento titul nejhranějším ze skladatelovy bohaté tvorby. Při jeho studiu jsem si uvědomil, o jak nádherné dílo se jedná. Vychází z italského belcanta a raně romantické italské operní tvorby, navzdory tomu, že je, podobně jako Nabucco, prodchnutý revoluční atmosférou,“ popsal umělecký šéf souboru Miloslav Oswald, který k režii přizval Karlu Štaubertovou. Do světa operety se poprvé vydají Michaela Doleželová a Roman Vencl. Po úspěšném nastudování Mozartovy komické opery Kouzelná flétna dostali tentokrát nabídku režírovat inscenaci Vinobraní Oskara Nedbala. Milovníci muzikálového žánru se mohou těšit na inscenaci oblíbeného titulu Zvonokosy v režii Dagmar Hlubkové, která v Olomouci uvedla úspěšné muzikály Sugar či Noc na Karlštejně.

Po premiéře Othella v uplynulé sezoně uvede baletní soubor Moravského divadla v novém divadelním roce další slavný Shakespearův titul. „Komický balet na motivy mistrovského díla Zkrocení zlé ženy pojednává o věčném střetu mezi ženou a mužem,“ uvedl choreograf a režisér Robert Balogh, který k inscenaci rovněž vytvoří libreto. Jako protipól představí olomoucký balet ve druhé premiéře sezony večer moderních choreografií. „Sjednocujícím prvkem bude odraz moderního tanečního divadla ve středoevropském kontextu. Osobité taneční kreace pro náš soubor vytvoří choreografové z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky,“ přiblížil Balogh.

Malí diváci i jejich dospělý doprovod se pak v prvním měsíci roku 2018 mohou těšit na nový pohádkový titul z produkce Moravského divadla. Werichovu Královnu Koloběžku první nastuduje se členy činoherního souboru jejich kolega Jan Ťoupalík.

Stávající předplatitelé mohou abonmá na další sezonu přednostně prodloužit od 18. dubna do 10. května, nové předplatitele uvítají v pokladně Moravského divadla Olomouc od 15. května. Podrobnější informace včetně katalogu a ceníku předplatného budou od 18. dubna umístěny na webových stránkách divadla www.moravskedivadlo.cz, sekce Předplatné na sezonu 2017/18.

http://www.moravskedivadlo.cz