Silnice R46 se opravuje, rychlost by se mohla zvýšit příští rok

Příští rok by se řidiči mohli dočkat alespoň částečného zvýšení rychlosti v některých úsecích rychlostní komunikace R46 mezi Olomoucí a Vyškovem. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravilo rekonstrukci komunikace, která nevyhovuje současnému provozu a v minulosti byla místem závažných dopravních nehod. Zahájena už byla oprava svodidel, příští rok se počítá s opravou povrchu a křižovatek, řekl ředitel olomoucké správy ŘSD Martin Smolka.

Kvůli nevyhovujícímu stavu úseku musela být v úseku snížena nejvyšší povolená rychlost na 100 kilometrů v hodině. To rozzlobilo řidiče i představitele Olomouckého kraje, který začal s ŘSD jednat.

"Po dokončení oprav středových svodidel v červnu 2012 bude Ředitelství silnic a dálnic iniciovat úpravu rychlosti na 110 kilometrů v hodině. Po dokončení oprav vozovky v říjnu příštího roku pak na 130 kilometrů v hodině. Nebude se to týkat úseků s nebezpečnými mimoúrovňovými křižovatkami," uvedl mluvčí hejtmanství Ivo Heger.
 
Oprava středových svodidel začala v těchto dnech, ministr dopravy na ni uvolnil 145 milionů korun. "Středová svodidla byla tou největší závadou, proč došlo ke snížení rychlosti. V podstatě v celém úseku jsou v havarijním stavu," uvedl Smolka.
 
Dalším problémem je havarijní stav povrchu vozovky. Na opravy, které začnou v obou směrech v příštím roce, ministerstvo přislíbilo 192 milionů korun. Podle něj letos již začaly drobnější opravy povrchu či výměna dopravních značek a odstraňování pevných překážek.
 
Komunikace byla původně navrhována na rychlost 100 kilometrů v hodině, čemuž odpovídá směrové a výškové vedení i mimoúrovňové křižovatky, jichž je na trase sedm. Minulý týden byla otevřena po rekonstrukci první u Kelčic. "U křižovatek nejsou odbočovací pruhy, proto jsou potenciálně velmi nebezpečné. V současné době je připravena smlouva se zhotovitelem na křižovatku Brodek u Prostějova," doplnil Smolka. podle nějž se připravuje přestavba dalších křižovatek. V roce 2013 by měla také přijít na řadu oprava protihlukové stěny u sídliště Šárka v Prostějově, která již obyvatele dostatečně nechrání. Na tento rok je přislíbena částka 60 milionů korun.
 
Rychlostní silnice je velmi důležitou dopravní spojkou mezi Brnem a Ostravou, slouží i pro mezinárodní dopravu. Některými úseky denně projede až 30.000 aut.
 
Omezení rychlosti se týká úseku dálnice, který začíná na odbočení z dálnice D1 u Vyškova a končí před vjezdem do Olomouce. Jde asi o 35 kilometrů. Omezení rychlosti nicméně neznamená, že by ministerstvo zrušilo v tomto úseku zpoplatnění.
 
zdroj: ČTK