Skoro 60 lidí z univerzity darovalo krev

Již po druhé se v rámci Akademických dnů Univerzity Palackého uskutečnila akce Daruj krev s rektorem UP. Nejcennější tekutinu darovalo kromě rektora Miroslava Mašláně skoro šedesát dalších dárců z řad studentů a zaměstnanců univerzity. Mezi nimi bylo možné najít zástupce všech fakult, mimo jiné i děkana Fakulty tělesné kultury Zbyňka Svozila či děkanku Cyrilometodějské teologické fakulty Ivanu Vlkovou.

„Velice nás těší, že po premiérovém ročníku, kdy přišlo darovat krev zhruba dvacet lidí, se jejich počet letos ztrojnásobil. Ještě větší radost nám dělá skutečnost, že více než polovina z příchozích darovala krev vůbec poprvé v životě,“ uvedl Ondřej Martínek z oddělení komunikace. Právě vysoký počet prvodárců potěšil i primářku Transfuzního oddělení FNOL Danu Galuszkovou. „Jsme velice rádi za každého nového prvodárce a co teprve, když jich přijde najednou hned třicet,“ doplnila s úsměvem Galuszková. Neméně zajímavým faktem je i to, že většina studentů, která se rozhodla v pondělí Transfuzní oddělení navštívit, je studenty prvních ročníků, a to napříč všemi fakultami i obory. Neméně různorodá skupina dárců se pak našla i mezi zaměstnanci. „Na jedné straně se akce zúčastnil rektor, děkané fakult a akademici, na straně druhé zaměstnanci Správy kolejí a menz, ekonomického či právního oddělení rektorátu, Projektového servisu nebo zaměstnanec provozně-technického oddělení,“ nastínil složení dárců Martínek a dodal: „To vše je skutečně důkazem toho, že krví jsme si rovni.“ Všichni dárci na místě obdrželi „za odměnu“ drobné upomínkové předměty od rektora univerzity.

Ještě před samotnými odběry vyhlásila přimářka TO FNOL Dana Galuszková ve spolupráci s Miroslavem Mašláněm dárcovskou soutěž mezi fakultami. Od 1. března až do konce října proběhne na TO FNOL soutěž o nejlepší fakultu Univerzity Palackého v bezpříspěvkovém dárcovství krve. „Během tohoto období mohou studenti průběžně darovat krev na TO FNOL. Prvodárci bez předchozího objednání, ostatní po předchozím objednání. V den darování každý student oznámí, ze které je fakulty. Z vítězné fakulty, přepočítáno koeficientem dle počtu studentů na fakultě, budou po skončení akce vylosováni tři studenti, kteří obdrží hodnotný dárek,“ přiblížila pravidla soutěže Galuszková. Taktéž z každé fakulty bude vylosován jeden student, který obdrží dárek. Na výherce bude čekat notebook, dárkový poukaz na večeři, sjezdové lyže či tandemový paraglidingový let.

Univerzita podporuje bezplatné dárcovství krve dlouhodobě. Akce Daruj krev rektorem UP slouží především k jeho propagaci. „Mnoho dnešních dárců nám psalo, že o darování krve uvažují dlouhodobě, ale chybělo jim ono pověstné „nakopnutí“, aby se do nemocnice skutečně vydali. A právě akce Daruj krev s rektorem je pro ně tím impulsem,“ uvedl Radek Palaščák, vedoucí oddělení komunikace UP. Jedním z takových příkladů je i Vít Voženílek, prorektor univerzity, který přišel v loňském roce na Transfuzní oddělení poprvé. Od té doby byl darovat krev pětkrát. „Darovat jsem chtěl už dávno, snad od svých studií, jenže stále jsem to odkládal. Takže loni jsem si řekl teď, anebo nikdy. A pak už to šlo samo. V případě, že nešlo darovat krev kvůli pracovním pobytům v exotických zemích, tak jsem daroval alespoň plazmu,“ dodal Voženílek, který musel tentokrát bohužel z důvodu zahraniční cesty odběr odložit.

zdroj: ČTK