Skupina obchodující s nezdaněnou naftou byla dopadena

Olomoučtí celníci dopadli společně s kriminalisty organizovanou skupinu obchodující s nezdaněnou naftou. Devět lidí bylo obviněno, daňový únik vyčíslili celníci na 23 milionů korun. Pachatelům, z nichž tři skončili ve vazbě, hrozí až deset let vězení. ČTK to dnes řekla mluvčí Celního ředitelství Olomouc Marie Bortlová.

Zátah proti organizované skupině se konal na různých místech Zlínského, Olomouckého a Jihočeského kraje. "Organizovaná skupina pachatelů pořizovala technické oleje od německé společnosti v období od března loňského roku do ledna 2012. Zboží nakládali v Rakousku a dodávali je v plastových kontejnerech o objemu 1000 litrů do České republiky. Deklarovali je jako zboží, které nepodléhá spotřební dani. To však dále prodávali jako motorovou naftu, aniž by přiznali a zaplatili SPD a DPH," uvedla mluvčí Bortlová. Skupina do ČR tímto způsobem dopravila podle ní téměř 1,3 milionu litrů oleje.

Do operace Jih zaměřené na obchodování s nezdaněnou naftou se zapojili společně s celníky z odboru pátrání také zlínští kriminalisté. "Společně zadrželi devět osob české národnosti, provedli 17 domovních prohlídek, 18 prohlídek jiných prostor, zajistili jedno nákladní a šest osobních vozidel, tankovací zařízení, sedm čerpadel a necelých 16.000 litrů minerálních olejů," doplnila mluvčí.

Všech devět lidí bylo obviněno z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Loni olomoučtí celníci zadrželi a nepropustili na český trh více než 160.000 litrů nezdaněných minerálních olejů. Zabránili tak úniku na daních ve výši dvou milionů korun.

zdroj: ČTK