Slavnosti vína navštívilo 60.000 lidí

Letošní ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti navštívilo 60.000 lidí. Pozornost si i letos vyžádal nejen průvod krojovaných z mařatických vinných sklepů, ale i oblíbené Putování Vinohradskou ulicí, kam letos zamířilo o víkendu kolem 25.000 lidí. Největší přehlídka lidové kultury Slovácka se konala podesáté.

Návštěvnost se zhruba vyrovnala předchozím ročníkům. "Letos padl i jeden rekord - ve slavnostním průvodu, který prošel městem v sobotu dopoledne a jehož letošním motivem bylo téma Na vinobraní do Hradišťa se představilo 82 měst a obcí ze Slovácka. Doplnili je zástupci partnerských a spřátelených měst Uherského Hradiště z Velké Británie, Itálie, Polska a Maďarska," řekla ČTK mluvčí spolupořádajícího holdingu Synot Magda Pekařová.

Průvod se stal jedním z největších lákadel přehlídky. Do několikakilometrové řetěze, který procházel městem asi 3,5 hodiny, se zapojilo na 5000 účastníků všech věkových kategorií. Nejmenší děti v krojích vezly jejich maminky v dřevěných vozících. "Kroje jsou u nás tradicí, není to však jen výsada Uherského Hradiště, o čemž svědčí počet zúčastněných měst a obcí z okolí," řekl ČTK ředitel uherskohradišťského Klubu kultury Antonín Mach.
 
Letos mohli návštěvníci už popáté nasát kouzlo Vinohradské ulice - zlaté uličky Uherského Hradiště. "Pestrého programu se zde o víkendových dnech zúčastnilo na 25.000 lidí. Návštěvníci putování vypili v osmi historických vinných sklepech i na jednotlivých stanovištích přibližně 8500 litrů skvělého burčáku a 6000 lahví kvalitního slováckého vína, snědli přibližně 2000 klobás a 1500 porcí masa," doplnila Pekařová. Na trase mezi Uherským Hradištěm a Vinohradskou ulicí jim dopravu kyvadlově zajišťoval vláček.
 
zdroj: ČTK