Sněhu je v Jeseníkách dost, místy se lyžuje i přes týden

Dostatek sněhu mohou očekávat o nadcházejícím víkendu návštěvníci jesenických hor. V nejvyšších partiích hor leží až 60 centimetrů sněhu, navíc zde panuje slunečné počasí. K otevřeným střediskům se dnes přidal i nejvýše položený lyžařský areál v tuzemsku na Ovčárně, který spustil první vlek. V horách i nadále platí druhý lavinový stupeň, má však již klesající tendenci. 

"Na Ovčárně je momentálně asi 60 centimetrů sněhu z minulého týdne. Počasí má inverzní ráz, svítí sluníčko a ve stínu je šest stupňů. Co se týče běžeckých tras, je upravena trasa z Ovčárny na Švýcárnu," řekl dnes ČTK dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. 
    
Pro milovníky sjezdového lyžování se otevírají na horách další možnosti, kam si mohou přijet zalyžovat. První vlek se dnes rozjel už i na Ovčárně, v příštích dnech se tady rozjedou i další vleky. "Umožnili nám to sněhové podmínky, pustili jsme dnes vlek C. Sněhu máme dost. V pátek a o víkendu spustíme malý a velký Václavák a vlek A budeme připravovat," řekl dnes ČTK zástupce areálu Josef Figura. 
    
Zalyžovat si mohou lidé v horách i přes týden. V provozu je ve všední den středisko Branná na Šumpersku, které rozjelo zimní sezonu jako první. "Návštěvnost je dobrá, lidé už jezdí i ve všedních dnech, máme tady dva kurzy," řekl dnes ČTK provozovatel areálu v Branné Rostislav Procházka. Podotkl, že středisko má i přes výkyvy počasí stále dost sněhu. "Na svazích leží deset až 40 centimetrů sněhu," doplnil Procházka. Od minulého víkendu je spuštěno i ve všedních dnech i středisko na Ramzové. "Na svazích leží převážně technický sníh, je ho kolem 50 centimetrů, teplota se drží kolem nuly," řekla dnes ČTK zástupkyně střediska Karla Kubíčková. 
    
V Petříkově zatím o zahájení sezony nerozhodli. Ani na Červenohorském sedle termín začátku neznají. "Sněhu tady leží 15 centimetrů, místy i 40 centimetrů, podle toho jak nafoukalo. Sníh je ale mokrý, nevypadá to. Nejpřesnější informace budou na Panoramě (ranní vysílání ČT), tam se ukáže, jestli v sobotu pojedeme nebo ne," řekl dnes ČTK zástupce střediska Jiří Hanák. 
    
V Jeseníkách platí stále druhý lavinový stupeň, sněhová pokrývka z předchozích dnů se na horách však již zpevňuje. Stupeň lavinového nebezpečí budou horští záchranáři znovu měřit v pátek. 
 
zdroj: ČTK