Soud potvrdil 11,5 let podnikateli za pašování 233 kila hašiše

Za pašování 233 kilogramů hašiše do Norska si šestačtyřicetiletý podnikatel v kamionové dopravě Josef Běloch z Hodonína odpyká definitivně 11,5 roku. Trest uložený brněnským krajským soudem dnes potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Drogu našli v jeho kamionu v roce 2011 Norové. Další tři členy organizované skupiny již potrestaly norské soudy. 

"Odvolání obžalovaného jsme zamítli jako nedůvodné. Krajský soud správně dovodil, že se podílel na převozu a odvozu 233 kilogramů hašiše do Norska, který původně nakoupil a dovezl z Holandska. Trest v rámci sazby deset až 18 let v nejpřísnější věznici je zcela zákonný a přiměřený," řekl dnes ČTK mluvčí soudu Petr Angyalossy. 

Podle soudu Běloch nejprve v lednu 2011 s tahačem s přívěsem vycestoval pro hašiš do Nizozemska. Drogu dovezl zpět do Česka a tahač poté předal dalšímu řidiči, který podle jeho instrukcí v Praze naložil náklad ledového čaje a zamířil do Norska. Podle jeho pokynů kamion odstavil v místní části Osla na určeném místě, kde zásilku vyložili další členové skupiny. Ti pak do skrýše v kamionu uložili peníze. V té chvíli je zadržela norská policie. Na místě našla 233 kilogramů hašiše a 3,1 milionu norských korun (asi deset milionů Kč). Drogy i peníze, které měly být za zásilku zaplaceny, byly ve skrýši v chladicím prostoru. Běloch byl v té době doma, podle soudu se však prokázalo, že se na mezinárodním obchodu podílel. 
    
Muž dnes žádal po soudcích zproštění obžaloby. Tvrdil, že se žádné trestné činnosti nedopustil. Podle něj prý nebylo prokázáno, že by droga pocházela z Nizozemska a ani to, že by měl hašiš do vozu sám ukrýt nebo v tom někomu pomoci. Jeho vina prý nebyla prokázána. Soudci to však odmítli. "Bylo zcela jednoznačně prokázáno, že celou transakci organizoval společně s holandskými a norskými občany," doplnil mluvčí soudu. 
    
Policie při zásahu zatkla i řidiče kamionu, Bělochova zaměstnance z jižní Moravy. Řidič byl ale zproštěn viny. Neprokázalo se, že o pašování věděl. Další tři muži, původem z Maroka, dostali od 9,5 do 11 let vězení. 
    
Hašiš v českém kamionu byl podle norského celního úřadu jednou z největších zabavených drogových zásilek v zemi v roce 2011.
 
zdroj: ČTK