Soud potvrdil členům Maslákova gangu tresty od 8,5 do pěti let

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil třem členům vyděračského gangu Miroslava Masláka tresty v rozmezí od 8,5 do pěti let vězení. Dva muže ze Slovenska navíc vyhostil z České republiky na dobu neurčitou. Slováci k soudu nepřišli, soud rozhodl v jejich nepřítomnosti. Rozsudek si tak vyslechl z původního pětičlenného gangu pouze Radovan Helis. Šéfovi skupiny Maslákovi a dalšímu komplici Janu Surému již soud dříve potvrdil trest deset a tři roky.

Mužům hrozilo pět až 12 let; tresty jsou podle soudu na místě. "Oba Slováky jsme vyhostili s ohledem na charakter trestné činnosti. Lidé s takovým charakterem se sklony k takovému jednání nemají v prostoru České republiky co pohledávat," uvedl předseda senátu Jaroslav Zbožínek.
 
Podle soudu se na jednání organizované skupiny podíleli Helis se Surým jenom z části. Hlavními pachateli byli Slováci Maslák s Vladimírem Haviarem a Tomášem Ďurišem. "Každý z nich nese odpovědnost za následky organizované skupiny," dodal Zbožínek s tím, že Surý ani Helis se před soudem od této skupiny nedistancoval.
 
Odvolací soud u Haviara a Ďuriše upřesnil rozsudek, tresty jim však ponechal stejné. Jejich odvolání mělo podle předsedy senátu kolem 600 stran. Nejvyšší trest, celkem 8,5 let, dostal Haviar. Jen o dva měsíce kratším vězením potrestal soud Ďuriše. Oba Slováci musejí společně s šéfem gangu Maslákem zaplatit poškozeným zhruba 900.000 korun. Oba muži se u soudu omlouvali již na konci května a dnes znovu tvrdili, že mají závažné zdravotní důvody. Podle soudu byla však jejich omluva nedostatečná.
 
Odvolání nepomohlo ani poslednímu z členů skupiny Radovanu Helisovi. "Odmítám jakoukoliv vinu, rozsudek soudu považuji za nepochopitelný. Osobně se cítím tak, že jsem trestaný za to, že jsem nespolupracoval s policií," uvedl dnes muž. Hájil se tím, že měl firmu a 50 zaměstnanců a neměl důvod páchat trestnou činnost. Soud mu však neuvěřil. "Spojitost obžalovaného a účast na jednání je jednoznačná, byť nestřílel," dodal předseda senátu.
 
Muži podle obžaloby vymáhali oprávněné i vymyšlené pohledávky, podnikatelům vyhrožovali, zapalovali auta, stříleli na jejich domy i na auta. Podle obžaloby bylo poškozeno asi 25 lidí a firem. Způsobená škoda je podle žalobce nejméně 1,25 milionu korun. Vyděračskými praktikami chtěli muži údajně dosáhnout zaplacení více než 11 milionů korun. V ČR působili asi od jara do listopadu 2012 poté, co tři z nich přišli ze Slovenska, kde jsou stíháni pro obdobné skutky.
 
zdroj: ČTK