Soud potvrdil mladíkovi za vraždu dealera drog 13 let vězení

Za loňskou vraždu mladého dealera drog potvrdil dnes Vrchní soud v Olomouci dvaadvacetiletému Tomáši Klabanovi 13 let vězení. Stejný trest mu uložil brněnský krajský soud, mladík se však proti rozsudku odvolal. K činu se přiznal, podle něj však nešlo o vraždu s rozmyslem. Trest si muž odpyká ve věznici s ostrahou.

"V případě obžalovaného se jednalo bohužel o zásadní, ale ojedinělý exces. Trest je vyměřen na samé spodní hranici a připadá nám adekvátní. Soud jej citlivě zařadil do mírnějšího typu věznice, ani my s tím nemáme problém," uvedl předseda senátu Milan Kaderka.
 
Vedle vraždy byl Klaban odsouzen také za krádež. Zhruba měsíc před vraždou se vloupal do osobního auta, odkud vzal volně položenou pistoli. Zbraní pak loni v říjnu vraždil. Obětí se stal mladík, který Klabana zastavil v Třískalově ulici v Brně-Lesné a nabídl mu pevitin za 1500 korun. Klaban souhlasil, pak si ale vše rozmyslel a peníze chtěl zpátky. Mezi muži se strhla hádka a rvačka, při které Klabanovi vypadla na zem ukradená pistole. Když se jí Klaban opět zmocnil, zbraň nabil a obchodníkovi s drogami z bezprostřední blízkosti prostřelil hlavu. O dva dny později muž svým zraněním v nemocnici podlehl.
 
Klaban se už u krajského soudu hájil tím, že byl ve špatném stavu, neboť se s ním krátce před vraždou rozešla přítelkyně. Proto pil alkohol a v opilosti ukradl z auta pistoli. Obhájce dnes požadoval, aby byl případ vrácen krajskému soudu. Poukazoval na to, že mladík měl kolem pěti promile alkoholu, byl v těžkém stavu opilosti a nešlo o vraždu s rozmyslem.
 
Žalobce s tím nesouhlasil. Poukázal na to, že v potyčce s dealerem Klaban jasně zvítězil a byl zdatnější. Navíc když se zmocnil zbraně, natáhl ji a ještě řešil, zda mu obchodník peníze vrátí či ne. Podle státního zástupce šlo o přímý úmysl. "Je to naprosto racionální uvažování," uvedl žalobce. Poukázal i na dění po vraždě, kdy mladík po výstřelu utíkal domů pro hadr, utřel zbraň a pak ji zakopal.
 
Také podle soudu z žádné výpovědi obžalovaného nevyplývá, že by byl těžce opilý, o nepříčetnost rozhodně nešlo. Mladíka, kterému původně hrozilo 12 až 20 let, odsoudil tak za vraždu s rozmyslem.
 
zdroj: ČTK