Soud potvrdil za vraždu muže a spálení jeho těla 13 let vězení

Vrchní soud v Olomouci dnes zamítl odvolání dvaačtyřicetiletého Jiřího Srnce, který loni v prosinci zavraždil bytného své přítelkyně a jeho tělo poté odvezl a v lese zapálil. Potvrdil muži trest 13 let vězení, který mu v letos v květnu uložil Krajský soud v Brně. Obžalovaný se hájil tím, že jednal v nutné sebeobraně a poškozeného nechtěl zabít.

"Je mi upřímně líto toho, co se stalo. Nechtěl jsem mu ublížit. Byla to nešťastná náhoda," řekl dnes u soudu Srnec. Podle jeho obhájce krajský soud neprokázal muži úmysl zabít, poškozený byl navíc prý vznětlivým člověkem, jehož agresivita se stupňovala s množstvím užitého alkoholu a léků. S těmito ani dalšími odvolacími námitkami ale obhajoba u odvolacího soudu neuspěla.

"Krajský soud správně vyhodnotil, že se jednalo o zločin vraždy, a třináctiletý trest je zcela přiměřený. Je sice pravda, že obžalovaný vraždu předem nepřipravoval, ale provedl ji vcelku chladnokrevně a zcela racionálně se choval i během činu a po něm, kdy se snažil tělo zlikvidovat," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy. Muž si odpyká trest ve věznici se zvýšenou ostrahou.
 
Podle soudu muž skutek spáchal loni v noci z 25. na 26. prosince v Brně v bytě své přítelkyně v ulici Kamenačky. Majitel bytu se vrátil domů opilý a následně se mezi muži strhla pře. Srnec podle soudu bytného přesně nezjištěným způsobem udusil. S odnesením těla do auta a zahlazením stop v bytě mu pak pomohla jeho přítelkyně, které krajský soud za nadržování uložil dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na pět let. V jejím případě rozsudek nabyl právní moci již dříve, neboť žena ani státní zástupce se neodvolali.
 
Nezodpovězena zůstává otázka, jakým způsobem obžalovaný muže udusil. Dokazování vyvrátilo verzi Srnce, že muže zardousil rukama. Čím konkrétně ale oběti překryl dýchací otvory, nebylo možné zjistit i kvůli tomu, že tělo mrtvého bylo ohořelé. Odvolací soud muži neuvěřil ani to, že jednal v nutné sebeobraně. Podle předsedy senátu byl obžalovaný silnější, méně opilý a na jeho těle se nenašly stopy po nějakém intenzivním útoku.
 
zdroj: ČTK