Soud pustil Tomáše Březinu z vazby na kauci 15 mil. Kč, nesmí z ČR

Bratr údajného šéfa takzvané lihové mafie Tomáš Březina byl po půldruhém roce propuštěn z vazby. Rozhodl o tom dnes olomoucký krajský soud v neveřejném jednání. Soud přijal kauci 15 milionů korun, kterou za muže obžalovaného v kauze nelegálního lihu složila jeho rodina. Výše peněžité záruky je na tuzemské poměry vysoká. Soud Tomáši Březinovi zároveň zakázal vycestovat z republiky. Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné.  

Březina byl z vazby propuštěn především kvůli tomu, že v trestním řízení spolupracuje. Proti jeho propuštění neměl námitek ani žalobce. "Senát rozhodl tak, že přijal kauci ve výši 15 milionů korun a rozhodl o propuštění obžalovaného Tomáše Březiny z vazby na svobodu. Zároveň mu uložil zákaz vycestování," řekl dnes ČTK soudce Eduard Ondrášek.
 
Rozhodnutí soudu není pravomocné, musí být nejprve doručeno stranám. Žalobce Miroslav Stoklásek však již dříve uvedl, že proti jeho propuštění z vazby nemá námitek. Podle něj jsou vazební důvody oslabeny. Jedním z důvodů je to, že v trestním řízení s takzvanou lihovou mafií spolupracuje. Fakticky by Březina měl vyjít z bran olomoucké vazební věznice za pár dní.
 
Tomáš Březina, jeden z nejbližších spolupracovníků svého bratra Radka Březiny, byl ve vazbě kvůli obavě z útěku. Jeho rodina minulé pondělí nabídla kauci sedm milionů korun. Podle soudce však tato záruka nebyla dostatečná a navrhl jako přijatelnou peněžitou záruku 15 milionů korun.
 
Ve vazbě je Tomáš Březina společně se svým bratrem Radkem kvůli kauze ukrytých barelů nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik na nelegálním lihu byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun. Soud kauzu odročil na 7. až 11. července. Březinovi jsou stíháni i v souvisejícím trestním řízení, ve kterém je obviněno kvůli obchodování s nezdaněným lihem celkem 15 lidí. Podle žalobců lihová mafie na nezdaněném lihu mohla ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.
 
zdroj: ČTK