Stádo žiraf v olomoucké zoo se rozrostlo o čtyři mláďata

Stádo žiraf Rotschildových v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce se od konce loňského roku rozrostlo již o čtyři mláďata. Dvě z nich se narodila minulý týden. Všechna mláďata pojí stejný otec, Kumbuko. Zoo Olomouc je chovem žiraf proslulá, vlastní jedno z nejvýznamnějších stád v Evropě. Dnes čítá 17 zvířat. 

Nejmladšími přírůstky jsou Nuru a Kamilly. Narodily se matkám shodou okolností ve stejný den, minulý pátek. Na konci března se narodilo mládě Zuri a na konci loňského roku Zwenu. "Počet mláďat je docela neobvyklý. Dá se to vysvětlit tím, že skupina samic byla dlouho bez samce. Když předloni v listopadu přišel, samice napářil a vznikla z toho taková úroda," řekl dnes ČTK ošetřovatel Pavel Vidlář. Budoucí matky podle odborníků navíc patřily mezi dospívající dorost. 
    
Všechna letošní mláďata přivedly na svět prvorodičky ve věku čtyř až šesti let. Chovatele nezaskočil ani dvojnásobný porod minulý týden, i když narození dvou mláďat v jeden den zaznamenali poprvé. "Žirafy totiž při tom potřebují spíše klid, zvlášť prvorodičky. Porod probíhal jak měl, nebylo potřeba zasahovat. První matka rodila 2,5 hodiny, druhá přivedla mládě na svět dokonce do hodiny," doplnil Vidlář. Společný příchod na svět nevyvedl z míry ani samotná zvířata. Mláďata prý pijí mléko střídavě od obou matek. 
    
Mláďata dostala africká jména. Odráží se v nich podle ošetřovatele i jejich povaha. "Třeba Kamilly znamená v překladu dokonalá. Jméno jí sedí - má vysoké nohy a vypadá opravdu jako modelka," podotkl ošetřovatel. 
    
Zoo Olomouc chová žirafy od roku 1977, kdy zahrada získala první chovný pár - samce Toma a samici Lindy-Lou; ta byla geneticky velmi cenná, neboť její rodiče pocházeli z volné přírody. Sedmnáctičlenné stádo příští týden opustí samec Salongo. Odcestuje do Maďarska, kde posílí samčí skupinu žiraf. 
 
zdroj: ČTK