Středomoravské pivovary zvyšují produkci vánočních speciálů

První sudy s vánoční pivními speciály začaly v těchto dnech expedovat středomoravské pivovary, které vánoční pivo uvařily v omezeném množství. Pivovary z Litovle, Hanušovic a Přerova si pochvalují rostoucí poptávku po vánočních speciálech, jejichž produkci v posledních letech zvyšují. Vánoční piva do obchodů a restaurací letos postupně dodají i ostatní tuzemské pivovary. 

Například vybrané restaurace na Přerovsku, Olomoucku a Zlínsku budou v prosinci točit čtrnáctistupňový pivní speciál Zubr Maxxim, kterého Pivovar Zubr z Přerova uvařil 1000 hektolitrů. "Výstav tohoto pivního speciálu každoročně zvyšujeme o deset procent," řekl ČTK ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček. 
    
Pivovar Holba z Hanušovic na Šumpersku letos uvařil 1000 hektolitrů vánočního piva Šerák Speciál. Jeho stupňovitost 13,51 se počítá na setiny. Odvíjí se totiž od nadmořské výšky nedalekého kopce Šerák, který dal hanušovickému pivu jméno. 
    
Sváteční pivo Gustav uvede na předvánoční trh Pivovar Litovel, který poprvé nabídne i dárkové balení s pěti lahvemi a půllitrem. Celkovou produkci vánočního piva litovelský pivovar podle ředitele Lumíra Hynečka zvýšil o deset procent na 1000 hektolitrů. 
    
Při pojmenování vánočního piva Gustav se vedení pivovaru inspirovalo slavným českým zápasníkem Gustavem Frištenským. Zápasníka v řeckořímském zápase s pivovarem pojí nejen město Litovel, ale i jeho vztah k pivovaru. Frištenský v něm často pobýval a v pivovarském parku i trénoval. Jeho manželkou byla dcera prvního litovelského sládka. 
    
Pivovary při výrobě vánočních piv používají speciální receptury. "Ve srovnání s běžnými pivy vyžaduje Šerák Speciál vyšší podíl sladu i aromatického chmele. Pro jeho výrobu používáme speciální barevný a karamelový slad, aby pivo získalo charakteristickou chuť i vůni," uvedl sládek pivovaru Holba Luděk Reichl. 
    
Závěr roku na pivním trhu je každoročně charakteristický zvýšeným zájmem zákazníků především o silnější a dražší piva, které před vánočními svátky do nabídky zařazuje většina tuzemských pivovarů. Jde o ležáky a speciály, které si Češi během svátků dopřávají ve výrazně větší míře než v průběhu roku. Zejména pro velké pivovary jsou proto Vánoce druhou prodejní špičkou roku po létě, kdy je poptávka lidí po pivu nejvyšší. "Vyrábějí se speciality a lidé si dopřejí dražší pivo," uvedl šéf Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. 
    
I když poptávka po speciálních pivech roste, tak Pivovar Zubr podle Pluháčka jejich sériovou výrobu neplánuje. Pivní speciály chce nadále nabízet pouze při výjimečných příležitostech, mezi které patří Vánoce či hudební festival Zubrfest. 
    
Pivovary Zubr, Litovel a Holba patří do skupiny středomoravských pivovarů PMS. Jejich roční výstav je do jednoho milionu hektolitrů piva. Závody prodávají svá piva především na Moravě a ve východních Čechách. 
 
zdroj: ČTK