Titul Podnikavá hlava získal autor projektu osvětlovacích systémů

Vítězem letošního ročníku soutěže o nejlepší podnikatelský záměr nazvané Podnikavá hlava, kterou vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci, se stal Radek Poisl ze Zábřehu na Šumpersku. Ocenění získal za projekt AmoTec na výrobu a prodej automatických multifunkčních osvětlovacích systémů. Výsledky soutěže byly vyhlášeny dnes v Olomouci.

"Jedná se o inteligentní osvětlovací systém, který jsme vytvořili jako reakci na zákaz prodeje klasických žárovek vydaný Evropskou unií. Vyvinuli jsme vlastní světelné zdroje, do kterých jsme integrovali řídicí jednotku, která inovativním způsobem detekuje osoby v osvětlovaném prostoru," řekl novinářům autor vítězného projektu Poisl.
 
Titul Podnikatel v sukních letos obdržela Lucie Balarinová s projektem První pomoc živě. V kategorii středoškoláků zvítězily Kristýna Zapletalová a Markéta Žákovská.
 
Do pátého ročníku soutěže své podnikatelské záměry zaslalo 54 autorů a do finále se jich probojovalo 12. Oproti předchozím ročníkům měli větší zastoupení i úspěšnost posluchači Univerzity Palackého. Nejvíce příspěvků pocházelo z Olomouckého kraje. V kategorii Podnikatel v sukních soutěžilo 13 podnikatelských záměrů, které připravily ženy nebo jsou pro ženy určeny.
 
"I letos se do finále probojovaly opravdu kvalitně zpracované nápady. Letos opět převažovaly záměry využívající internet, ale zvýšil se počet soutěžních příspěvků zaměřených na nové služby, výrobky nebo technologie. Věřím, že většina soutěžících své nápady uskuteční a využije i našich služeb," uvedla projektová manažerka Vědeckotechnického parku UP Silvie Polánková.
 
Do minulých ročníků se zapojili zástupci mladé a střední generace, ale i důchodci. Porota hodnotila řadu zajímavých nápadů včetně záměru vytvořit virtuální hřbitov pro zvířata, pořizovat obrazy DNA, organizovat filmové párty pro děti či péct z jedlého papíru reklamu na chléb.
 
Vítěz soutěže získal odměnu 50.000 korun. Celkem si finalisté rozdělili ceny v hodnotě zhruba 600.000 korun. Vedle finanční odměny získají i cenné rady odborníků a zázemí při rozjezdu podnikání. Loni soutěž vyhrál student Martin Zavadil s projektem Sledujeme divadlo. Klání se tehdy zúčastnilo 67 projektů.
 
zdroj: ČTK