Tramvaj se proměnila v pojízdnou galerii a bude křižovat Olomoucí

V netradiční pojízdnou galerii se včera proměnil tramvajový vůz Dopravního podniku města Olomouce (DPMO). Fotografie v tramvaji, která bude od středy po Olomouci vozit cestující, vystavil sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský. V tramvaji by v následujících měsících mělo být postupně instalováno několik dalších výstav fotografií, výtvarného umění i drobných plastik.

Pojízdnou Galerii dé připravil kreativní tým ARTnative ve spolupráci s DPMO. "Tato tramvaj bude jezdit na všech linkách tak, aby si výstavu mohli prohlédnout pokud možno všichni cestující, kteří využívají olomouckou veřejnou dopravu," řekla dnes ČTK mluvčí dopravního podniku Magdaléna Kopřivová.
 
Kurátor Galerie dé Kamil Zajíček vznik netradiční výstavní "síně" zdůvodnil tím, že umění se stále více otevírá a hledá si cestu za diváky, kterou může být právě i tramvaj. Pojízdná galerie bude dodržovat jízdní řád běžné tramvajové linky a nabídne netradiční prostor nejen začínajícím autorům, ale také projektům, které by se do klasických galerií nedostaly. V plánu je například výstava snímků mladých olomouckých fotografů.
 
Vernisáže, autorská čtení či hudební vystoupení budou v tramvaji za jízdy zahájeny vždy mimo dopravní špičku. Autoři projektu uvažují o tom, že do tramvaje instalují GPS modul, díky kterému si lidé budou moci pomocí chytrých telefonů zjistit aktuální polohu pojízdné galerie.
 
Na první výstavě v pojízdné galerii mohou lidé po několik týdnů zhlédnout snímky Zdeňka Lhotského, který je