Trest za smrt spolubydlící ženě soud zpřísnil ze dvou na 10 let

Olomoucký vrchní soud zpřísnil Janě Kučerové z Ostravy trest za smrt bezmocné spolubydlící ze dvou na deset let. Krajský soud ji původně potrestal za ublížení na zdraví, soudci odvolacího soudu ji však odsoudili za vraždu. Podle rozsudku starší ženu, se kterou obývala její byt, odvedla na začátku roku 2009 na půdu a tam ji ponechala bez pomoci umřít.  

"Trest je uložen na samé spodní hranici v rámci sazby deseti až 15 let, podle nás je odpovídající," uvedl předseda senátu Ivo Kouřil. Podotkl, že obžalovaná si musela být vědoma, že může své spolubydlící způsobit smrt. "Osoba, která si sama nemohla zabezpečit pomoc, je umístěna do prostor, o kterých pachatel ví, že je nikdo nepoužívá. Nemůžeme se bavit o vědomé nedbalosti, ale o nepřímém úmyslu," doplnil Kouřil.

Žena, která byla ve špatném zdravotním stavu a nebyla schopna samostatné chůze, podle soudu zemřela na jaře roku 2009. Tělo našel až v listopadu téhož roku soused. Padesátiletá Kučerová ji na kamenné podlaze na půdě ponechala v zimě pouze v roláku, kalhotkách a ponožkách. Podle soudců věděla, že si nemůže zavolat pomoc. "Poškozená byla těžce nemocná, nedovedla se o sebe sama postarat. Umístila ji do prostor půdy se svým nyní již zesnulým přítelem. Zanechala ji tam napospas svému osudu. Bylo zjevné, že byla srozuměna s tím, že tam zemře. A tak se i stalo. Šlo o lhostejnost ze strany obžalované, jaký osud poškozenou postihne," podotkl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.
 
Soudci vrchního soudu vyhověli odvolání státní zástupkyně, která žádala nejen přísnější trest, ale i změnu právní kvalifikace. "Obžalovaná se nedopustila ublížení na zdraví, ale trestného činu vraždy, případně pokusu o ni. Musela vědět, že může dojít k fatálním následku," podotkla státní zástupkyně Jarmila Ošlejšková.
 
Kučerová k odvolacímu soudu nedorazila, její obhájce žádal zproštění obžaloby. Již dříve tvrdila, že její spolubydlící zemřela někdy kolem dubna v bytě. Na půdu ji prý odtáhla až mrtvou zhruba po 14 dnech až měsíci. Žena tak podle jejího obhájce pouze smrt spolubydlící neoznámila úřadům, neboť se bála, že by byla vykázána z bytu i se svým těžce nemocným druhem. Soudci tomu však neuvěřili.
 
Přesnou příčinu smrti ženy se nepodařilo určit. Byla drobné vychrtlé postavy, ničil ji její životní styl, na první pohled bylo podle spisu vidět, že je alkoholička, a její tělo bylo zchátralé. Pitva navíc prokázala, že těsně před smrtí žena pila alkohol. Vzhledem k tomu, že nemohla ani chodit, určitě si ho neobstarala sama.
 
zdroj: ČTK