V centru Olomouce bude poprvé stát májka a rozkvetlá třešeň

Olomoucká radnice se rozhodla ctít jarní tradici a ve středu 1. května nechá v centru města poprvé vztyčit májku, která je především na venkově hlavním symbolem každoročních oslav jara. Zahradníci poblíž budovy radnice postaví i rozkvetlou třešeň, pod kterou se budou moci políbit zamilovaní lidé.

"Májka bude vztyčena v rámci Ekojarmarku 1. května. Po dlouhých úvahách jsme se se rozhodli do akce zapojit i veřejnost, protože stavět májku pomocí jeřábu nám přišlo nečestné a nesportovní. Každý tedy bude mít možnost se na tom podílet," řekl dnes ČTK náměstek primátora Jan Holpuch (ODS). 

Májka bude vysoká zhruba dvanáct metrů a na její výzdobě se mají podílet děti z dětského domova. "Věnec nám dodá Výstaviště Flora. Pokud májku uhájíme, tak bude slavnostně pokácena poslední květnovou neděli v rámci kulturního programu, který pro tento účel připravujeme," podotkl Holpuch. 
    
Tradiční májku v Česku tvoří ozdobený kmen stromu, nejčastěji smrku a břízy. Horní část kmene je opatřena stužkami a věncem. Na vesnicích je májka v noci pečlivě hlídána. Pokud se totiž mužům ze sousední obce podaří májku porazit nebo odříznout její vrchol, tak mají vesničané z ostudy kabát. V Olomouci bude májka stát v zorném poli kamer městské policie a na její bezpečnost chtějí dohlédnout pracovníci magistrátu i dobrovolníci z řad veřejnosti. 
    
První květnový den bude do centra Olomouce přivezena také třešeň s lavičkou. "Každý, kdo se ten den nedostane do přírody, bude moci rituál políbení pod rozkvetlým stromem absolvovat přímo v centru města. Třešeň i lavičku plánujeme ponechat v centru několik dní," dodal Holpuch. 
 
zdroj: ČTK