V Česku se bude poprvé dražit obchodní centrum

Jedno z největších moravských obchodních center Olomouc City jde do dražby. V Česku bude prodej 18.000 metrů čtverečních velkého nákupního centra za stovky milionů podle realitních makléřů ojedinělou záležitostí. Doposud se žádná podobná nemovitost v tuzemsku nedražila, zároveň by mohlo jít o zatím největší nedobrovolnou dražbu v zemi, řekl ČTK Libor Nevšímal, obchodní ředitel společnosti Naxos, která prodej centra připravuje.

"Dražba se uskuteční letos v srpnu. Budoucí nejnižší podání se odvíjí od ceny, kterou stanoví znalecký posudek. Předběžně odhadujeme, že se bude pohybovat v rozpětí 200 až 300 milionů korun. V případě Olomouc City může představovat cena dosažená při této dražbě téměř 15 procent ročního objemu dražeb v Česku," uvedl Nevšímal.

Obchodně společenské centrum Olomouc City, které zahájilo provoz v roce 2005, je jedním z největších komplexů svého druhu v regionu. Prodejní plochy pronajímá podle informací společnosti Naxos sedmi desítkám nájemců a je obsazeno téměř z 90 procent. Jeho výnos je zhruba 2,5 milionu eur (asi 64 milionů korun) ročně. Centrum je stále v obvyklém provozu.
 
Olomouc City vlastní podle Nevšímala společnost aAIM Czech Republic. "Do nedobrovolné dražby nemovitost půjde kvůli tomu, že firma nesplácí úvěr, který dostala na investici. Banka chce uspokojit svoji pohledávku," uvedl Nevšímal.
 
K výhodám Olomouc City patří podle něj mimo jiné to, že jde o poměrně novou nemovitost na okraji Olomouce u rychlostní komunikace. "Garantem atraktivity centra je i společnost DTZ, která komplex spravuje a zajišťuje dobrou výnosnost," uvedl Nevšímal.
 
Doplnil, že potenciální investory Naxos bude hledat především mezi firmami, které se soustřeďují na obchodní centra. "Zájem lze očekávat u větších hráčů na trhu, zaměřovat se budeme jak na české, tak na zahraniční investory. A jednou z možností jsou také investiční fondy," řekl obchodní ředitel společnosti Naxos.
 
Dosud největší dražbu tohoto typu v Česku realizovala podle firemních informací společnost Naxos, která v roce 2010 zpeněžila tovární komplex v Brandýse nad Labem za 340 milionů korun.
 
zdroj: ČTK