V Jeseníkách se bude lyžovat i o víkendu, čeká se na ochlazení

Jarní lyžování doprovázené slunečným počasím nabízejí po celý týden lyžařské areály v Jeseníkách. Jejich provozovatelé plánují, že naplno pojedou i o víkendu. Příští týden však některé areály už provoz omezí. Záležet bude na zájmu lyžařů i na počasí. V Jeseníkách se přes den drží teploty vysoko nad nulou, což se podepsalo i na kvalitě sněhu. Změnit to však může očekávané víkendové ochlazení. Nový sníh by prospěl i běžkařům. 

"Na horách je krásně, panuje slunečné počasí a teploty jsou nad nulou. Jde opravdu o jarní lyžování, některá střediska už musela provoz vypnout, ta větší pojedou i o víkendu. Nejde už ale o kvalitní sníh, sníh je měkký už od ranních hodin, odpoledne je to už kaše. Většina lyžařů se v té době už po sjezdovce ani nepohybuje a spíše se opalují," řekl dnes ČTK šéf jesenické horské služby Michal Klimeš. 
    
Slunečné počasí dává zabrat například areálu v Branné na Šumpersku. "Lyžaři se u nás opalují při lyžování. Dnes už asi pojedeme naposledy, možná ještě v pátek, teče to pod nohami. Je tady až 12 stupňů. Pokud o víkendu nenapadne přírodní sníh, už bychom to zavřeli. Zasněžovat už nechceme," řekl dnes ČTK provozovatel střediska Rostislav Procházka. Podotkl, že i když by se tak sezona zhruba o měsíc zkrátila, nestěžuje si. 
    
Slušné podmínky naopak hlásí jeden z nejmodernějších jesenických areálů v Koutech na Šumpersku. "Na návštěvnosti se stále podepisují jarní prázdniny, máme tady lidi z Vysočiny. Provoz máme stále standardní, pojedeme i o víkendu, v provozu bude lanovka i nová sjezdovka. Dál uvidíme podle podmínek," řekl dnes ČTK zástupce areálu Petr Marek. Dodal, že na sjezdovkách leží v průměru 40 až 50 centimetrů technického sněhu. 
    
Dostatek sněhu má i středisko v Přemyslově. Jeho provozovatelé se však obávají ustupujícího zájmu lyžařů. "Stále jezdíme, sněhu máme dost, do konce března bychom vydrželi. Obávám se, že spíše skončíme na nezájmu lidí a na počasí. Víkend však pojedeme celý, v sobotu i v neděli, poté podle návštěvnosti," řekl dnes ČTK zástupce areálu Jaroslav Podzimek. Podle Klimeše se o víkendu bude lyžovat také na Ovčárně, ale i na Ramzové, v Karlově, v Malé Morávce, v Petříkově i na Dolní Moravě. 
    
Kvalitu sněhu by podle horských záchranářů mohlo o víkendu změnit očekávané ochlazení. "Pokud předpovědi vyjdou, mohly by se vylepšit sněhové podmínky. Pomohlo by to i běžkařům. I na trase mezi Ovčárnou a Švýcárnou, která zůstává jejich baštou, už jsou místa, kde vylézá asfalt," doplnil Klimeš. 
 
zdroj: ČTK