V Jeseníkách se rozjela zimní sezóna, návštěvnost byla slabší

V Jeseníkách se o víkendu rozjela zimní sezóna, jejíž start ale poznamenalo nepříznivé počasí, které řadu vyznavačů zimních sportů hlavně v sobotu odradilo od cesty do hor. Provoz navzdory silnému větru zahájilo několik lyžařských areálů a příští týden se v Jeseníkách rozjedou další vleky. 

Dispečer Horské služby Jeseníky dnes ČTK řekl, že na Pradědu leží až 60 centimetrů sněhu a v nižších částech Jeseníků je zhruba 35 centimetrů sněhu. "Foukal ale silný vítr a návštěvnost byla všude malá," uvedl. Několik běžkařů vyrazilo na upravenou trať v okolí Skřítku či na magistrálu z Ovčárny na Praděd. Horší záchranáři o víkendu v Jeseníkách ošetřili dva zraněné lyžaře. 
    
Několik stovek lyžařů se o víkendu prohánělo ve spodní části zimního střediska Kouty, které patří mezi nejmodernější v Česku. "Počasí nebylo zrovna ideální, takže to zatím nebyla žádná hitparáda. Pokud bude počasí nadále přát, tak příští týden už zprovozníme celé středisko," řekl ČTK zástupce střediska Petra Marek. 
    
Na sjezdovkách v Koutech leží zhruba 50 a 60 centimetrů a technici svahy průběžně zasněžují. "V tom větru to je ale dřina. Děla se musí neustále natáčet, aby sníh padal tím správným směrem," podotkl Marek. 
    
S návštěvností jsou spokojení v lyžařském středisku v Branné na Šumpersku, které jako jediné v Jeseníkách bylo v provozu i minulý víkend. "V sobotu přijelo málo lidí, protože všechny asi vystrašila předpověď počasí. Nicméně dnes se návštěvnost zvýšila a bylo u nás 250 až 300 lyžařů, takže jsme spokojeni," řekl ČTK provozovatel areálu Rostislav Procházka. 
    
V Branné bylo o víkendu v provozu 600 metrů svahu, na kterém leží až půl metru sněhu. Technici zároveň zasněžovali slalomový svah, aby mohl být v následujících dnech zpřístupněn lyžařům. Spuštěna byla lanovka i vlek. První dva vleky se o víkendu rozjely ve středisku Dolní Morava. Každá ze dvou sjezdovek měří 700 metrů.
 
zdroj: ČTK