V Olomouci se loni narodilo nejvíce dětí za posledních 30 let

V olomoucké fakultní nemocnici se loni narodilo nejvíce dětí za posledních 30 let. Na svět tam přišlo celkem 2212 dětí, což je nejvíce od roku 1983. V porovnání s předchozím rokem to bylo o 86 novorozenců více. Počet novorozenců v tomto největším zdravotnickém zařízení v Olomouckém kraji neklesl pod hranici 2000 už sedmý rok v řadě. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant. 

"Nejvíce dětí se loni ve Fakultní nemocnici Olomouc narodilo v červenci, nejméně potom poněkud nezvykle v listopadu. Nejčastějším dívčím jménem u dětí narozených v Olomouci byla v loňském roce znovu Tereza, mezi chlapeckými jmény byl loni na špici popularity Adam," uvedl mluvčí nemocnice Havrlant. 
    
Olomoucká porodnice fakultní nemocnice je perinatologickým centrem. Kromě běžných porodů jsou sem soustředěny nejrizikovější porody z celého kraje. Vysoký počet novorozenců v loňském roce se podle vedoucího lékaře perinatologického centra Martina Procházky dá vysvětlit tím, že si nastávající maminky toto místo k porodu vybírají stále častěji kvůli vysoce kvalitní péči. 
    
Ve fakultní nemocnici zaznamenali porodníci i několik vícečetných porodů. Na svět zde loni přišlo 72 dvojčat a jedna trojčata. Počet dvojčat je zhruba stejný od roku 2008, kdy zdravotníci zaznamenali jejich nárůst. Naopak trojčata se v této nemocnici obvykle rodí během roku pouze jednou, výjimkou byly roky 2011 a 2008, kdy na svět přišly tři děti naráz hned ve dvou případech. Nejvíce dětí se rodí v Olomouci obvykle v červenci, nejslabším měsícem bývá většinou únor. 
    
Nejčastěji dostávaly děti loni v této porodnici jména z dívčích Terezka, Eliška a Anna a mezi chlapci Adam, Jakub a Jan. Nouze však nebyla ani o jména neobvyklá. V porodnici fakultní nemocnice tak přišli loni na svět například Tulga, Torsten, Timur, Sigismond, Selami, Islambek, Freya či Ambrosio.
 
zdroj: ČTK