V Olomouci se otevřela výstava fotografů, mapovali město z výšky

Z ptačí perspektivy se mohou ode dneška podívat na své město Olomoučané prostřednictvím netradiční výstavy. Pohled z výšky jim zprostředkují snímky desítky předních olomouckých fotografů, které jsou umístěny na náměstí Hrdinů. Na město se fotoreportéři podívali z různých úhlů z výškových staveb. Výstava dostala název Putování po olomouckých věžích - očima fotografů.

"Zájem veřejnosti nás mile překvapil. Chtěli jsme původně udělat malou vernisáž pro užší kruh. Setkalo se to ale s velkým ohlasem, rozhodli jsme se proto pro veřejný prostor," řekl dnes ČTK architekt Michal Giacintov z pořádajícího občanského sdružení Hanácká hratva.
 
Organizátoři akce na začátku června domluvili s majiteli olomouckých výškových objektů návštěvu fotografů; dveře se nakonec otevřely i veřejnosti a lidé se tak mohli podívat na město z míst běžně nepřístupných. Do nejvyšších pater objektů se dostali i olomoučtí fotografové, řada z nich z novinářské profese včetně současného i bývalého fotoreportéra ČTK Luďka Peřiny a Vladislava Galgonka.
 
Impulzem akce byla podle Giacintova dlouhodobá diskuse ve městě týkající se výškových staveb a především záměru postavit výškovou budovu Šantovka Tower v sousedství historického centra Olomouce. "Pohled na Olomouc, na panorama, o kterém někdo dokonce řekl, že neexistuje, má Olomouc velice cenné. Město je vyhledáváno pro zachovalost historického jádra, je to klenot. Z výškových budov si lidé mohou uvědomit tu nádheru," podotkl Giacintov.
 
Snímky olomouckých fotografů jsou natištěny na plátně a vystaveny jsou na speciálních hranolech. Na náměstí Hrdinů se mohou lidé podívat prostřednictvím fotografií na Olomouc z nadhledu do poloviny července.
 
zdroj: ČTK