V Olomouci už stojí vánoční strom

Oči dětí s obdivem vzhlédly v neděli kolem poledne k patnáct metrů vysokému smrku ztepilému. Jako příslib blížících se Vánoc se vztyčil na Horním náměstí v Olomouci. Absolvovat musel sedmadvacetiletý urostlý strom cestu z Dubu nad Moravou.

Přípravy na transport mohutného jehličnanu, který do nedělního rána stál v zahrádce v Dubu nad Moravou, si nenechalo ujít několik místních. Mezi nimi byl i Pavel Peřina, který strom přihlásil do soutěže vypsané městem Olomouc.

Smrk Peřinových dokázal porazit v soutěži města čtrnáct konkurentů. „Jedna nabídka byla až z Frýdku Místku. Na Olomoucku jsme vybírali asi z deseti stromů. Zvažovali jsme ještě stromy v Holici a Slavoníně, ale nakonec zvítězil tento," přiblížil za olomouckou radnici vedoucí oddělení kultury Radim Schubert. Tímto způsobem hledá oddělení vánoční stromeček už od roku 2009.

Kolem půl desáté ležel smrk naložený na nákladním voze a mířil z Dubu nad Moravou do centra Olomouce. Tam se dostal někdy po půl jedenácté dopoledne.

Než dělníci vše připravili, zabralo jim to zhruba hodinu. Vzápětí už slavnostně dopadl stromek před zraky lidí, kteří vše zaznamenávali na fotoaparáty, do otvoru v dlažebních kostkách nedaleko olomouckého orloje.

Aby se stal opravdu vánočním, chybí mu výzdoba. „Zdobení bude probíhat od pondělí do středy. Zdobit budeme i radnici, ulice a lampy," upřesnil Radim Schubert. Kromě toho, že bude smrk krásný, bude i ekologický – osvětlený bude led diodami.

Prozatím nemá kromě baněk a světel ještě urostlý smrk jméno. To dostane na základě výsledků ankety příští neděli při slavnostním rozsvěcování, které se uskuteční v 18 hodin. Následně odstartují na náměstí vánoční trhy.