V olomoucké zoo se množí opice, žirafy i dikobrazi

Malý baby boom zažívá v těchto dnech zoologická zahrada na Svatém Kopečku v Olomouci. Návštěvníci mohou vidět mládě vzácné opičky lvíček zlatý či lemura tmavého. Po dlouhých 11 letech se rozrostla i opičí rodinka gibona siamanga a ošetřovatelé opečovávají i dva malé dikobrazy. Žirafí stádo rozšířil sameček Salongo, řekla dnes novinářům mluvčí zoo Hana Labská.

"V pavilonu opic mohou návštěvníci vidět mládě u poloopic lemurů tmavých. Velice vzácným přírůstkem je mládě drápkaté opice lvíček zlatý, jimž v přírodě hrozí vyhubení. V zoologických zahradách jich žije zřejmě více než v přírodě. Rozmnožují se nám již třetím rokem, každý rok mají mláďata dvakrát. Letošní vrh je pátým v pořadí," uvedla Labská. Na rozmnožování lvíčků zlatých podle ní zoo dlouho čekala, koordinátor chovu sem neposílal vhodné jedince k chovu.

Mládě dosud neznámého pohlaví přivedl na svět v polovině března i pár gibona siamanga. "Zatím se mládě drží maminky, vše probíhá v pohodě. Společně s rodinou je i předchozí, dnes již jedenáctiletý sourozenec," doplnila Labská.
 
Hned dva potomky opatruje pár dikobrazů. Protože ale jde o zvířata s večerní a noční aktivitou, ne vždy se návštěvníkům ukážou. "Dříve se nám množili velmi dobře. Pak jsme jim vybudovali nový pavilonek, kde se ale rozmnožovat přestali. Nyní jsme pořídili mladou samičku z Polska a samečka z bratislavské zoo a úspěch se záhy dostavil. Dvě mláďata se narodila počátkem dubna," uvedla Labská.
 
Podle ošetřovatelky Petry Jelínkové jsou malí dikobrazi velmi plaší. "Když se bojí, roztáhnou ostny a vydávají zvuk podobný bručení. Jinak si ale žijí svým životem," doplnila.
 
Na procházkách s maminkou mohou návštěvníci vidět i téměř tříměsíčního žirafího samečka. Po narození trpěl zdravotními problémy, nyní už je v pořádku. "Maminka se o něj vzorně stará. Měli jsme trochu obavy, protože o předchozí mládě samice nejevila zájem a muselo být odchováno uměle," uvedla mluvčí. Další žirafa by měla porodit v nejbližší době.
 
Zoologickou zahradu na Svatém Kopečku loni navštívilo 373.199 lidí, což je o 4656 více než v roce 2010. Zoo chovala na konci loňského roku 344 druhů zvířat v celkovém počtu 11.726 kusů. Jejich evidenční hodnota činila 10,2 milionu korun.
 
zdroj: ČTK