V Olomouckém kraji bylo letos opraveno několik koupališť

Lidé v Olomouckém kraji mohou letos v létě relaxovat na několika opravených koupalištích a plaveckých areálech, jejichž rekonstrukce stála desítky milionů korun. Po tříleté pauze budou mít lidé možnost zchladit těla i v Plumlovské přehradě u Prostějova, která byla kvůli čištění dna a opravě hráze vypuštěna v závěru roku 2009 a nyní se postupně napouští vodou.

Například olomoucká radnice v závěru května dokončila rekonstrukci venkovního plaveckého areálu poblíž centra města, do které s pomocí evropských dotací investovala 48 milionů korun. Vyměněna byla nejen vana velkého bazénu, která je nyní z nerezového materiálu, ale také dětský bazének. Nové zázemí mají plavčíci a u terasy restaurace je nové dětské hřiště. V okolí bazénu byly instalovány nové lavičky, lehátka i betonové sedáky.
 
Rekonstruováno bylo také koupaliště ve Šternberku na Olomoucku. "Letos jsme investovali do nových zdí kolem bazénu. Úpravou prošel i tobogán včetně ztrácející se vody v systému. Renovovali jsme také veškeré stavby kolem a zmodernizovali jsme strojovnu," řekl ČTK zástupce koupaliště Zdeněk Jurča.
 
Lidé se budou moci v parných dnech osvěžit v opravené Plumlovské přehradě, jejíž napouštění už začalo. Mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková ČTK řekla, že zatopeno je prvních 16 ze zhruba 65 hektarů Plumlovské přehrady. "Maximální hloubka vody je nyní zhruba dva metry. V přehradě se tedy už lze koupat," podotkla Tomíčková.
 
Další fáze napouštění Plumlovské přehrady bude podle Tomíčkové zahájena poté, co skončí poslední opravy hráze a odborníci na vodních přítocích instalují speciální srážedla. Ta sníží obsah fosforu a dalších živin podporujících množení sinic, aby více než stomilionová investice do rekonstrukce vodní nádrže nepřišla vniveč. "Už postupně připravujeme pláž U Vrbiček. Lidé zde budou moci v létě odpočívat a případně se i vykoupat," podotkla Tomíčková.
 
Novinek se letos dočkají nudisté na koupališti v přerovské místní části Penčice. Kvůli pracím se koupaliště otevře návštěvníkům až v červenci. "Rekonstruuje se tam terasa, jde o střechu nad provozní budovou, která slouží jako nudistická terasa. Náklady jsou kolem dvou milionů korun," řekl dnes ČTK Jaroslav Klvač ze společnosti Teplo, která přerovská koupaliště provozuje.
 
Přímo v Přerově je venkovní koupaliště již zrekonstruované, pracovníci se naopak zaměřili na jeho vnitřní část. "V současné době zateplujeme bazén, budeme také rekonstruovat rozvodnu nízkého napětí a sprchy pro muže i ženy," řekl Klvač. Dodal, že na střeše bazénu je také nová fotovoltaická elektrárna.
 
zdroj: ČTK