V Olomouckém kraji se smogová situace mírně zlepšuje

V Olomouckém kraji je stále znečištěné ovzduší, oproti předchozím dnům se ale situace mírně zlepšila. Přesto meteorologové hlásí nadlimitní koncentrace polétavého prachu ze všech sledovaných lokalit. Nejvíce nečistot je v Prostějově. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Nastal mírný pokles koncentrací, ale imisní situace je stále špatná a pravděpodobně bude dnes stagnovat. Je ještě chladněji a nepředpokládáme, že by se rozptylové podmínky výrazně zlepšily," řekla včera ČTK Hana Šeděnková z ostravského pracoviště ČHMÚ.

V Prostějově včera čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu ráno dosahovaly zhruba 89 mikrogramů na metr krychlový, limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Mírně nad 80 mikrogramů na metr krychlový v 07:00 vystoupaly také v Přerově a Jeseníku. V Olomouci meteorologové naměřili 66 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový.

Špatná imisní situace v Olomouckém kraji přetrvává od pondělí, kdy hejtmanství vydalo upozornění na smogovou situaci. Podle jeho pracovníků lze zvýšenou koncentraci polétavého prachu očekávat rovněž v oblasti měst Hranice, Lipník nad Bečvou, Zábřeh, Mohelnice, Uničov, Litovel, Šternberk a Šumperk.

Podle odborníků by lidé měli omezit pobyt venku, zvláště v ranních a večerních hodinách. Měli by se vyvarovat zvýšené fyzické aktivity venku. Je vhodné omezit větrání i vlastní produkci emisí. Hlavním zdrojem znečištění je v regionu doprava, kraj nemá zpracovaný plán regulace.

Smog je v dalších částech Česka, zejména v Moravskoslezském kraji.

zdroj: ČTK