V Olomouckém kraji zůstává zhoršená kvalita ovzduší

Nadlimitní průměrné denní koncentrace polétavého prachu zůstávají i dnes v Přerově a Prostějově, na hranici limitu se ráno pohybovala v Jeseníku. Oproti minulému týdnu se ale ovzduší v Olomouckém kraji pročistilo. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Stav je setrvalý a ani v nejbližších hodinách se výrazně nezmění," komentoval situaci Petr Drobek z ostravského pracoviště ČHMÚ.

V Přerově dnes ráno čtyřiadvacetihodinová průměrná koncentrace polétavého prachu dosáhla 60 mikrogramů na metr krychlový a v Prostějově 53 mikrogramů na metr krychlový. Limit je 50 mikrogramů na metr krychlový, stejnou hodnotu hlásí dnes ráno meteorologové z Jeseníku. Nejméně škodlivin je v Olomouci, kde byla ráno naměřena hodnota 45 mikrogramů na metr krychlový.

Problémy se špatnou kvalitou vzduchu region postihují od minulého pondělí, kdy na smogovou situaci vydal upozornění i Olomoucký kraj. Tehdy ale koncentrace překračovaly limity zhruba trojnásobně. Zvýšenou koncentraci smogu lze podle hejtmanství očekávat rovněž v Hranicích, Lipníku nad Bečvou, Zábřehu, Mohelnici, Uničově, Litovli, Šternberku a Šumperku.

V Olomouckém kraji mrzne. Zatímco v Olomouci a Přerově bylo v 07:30 zhruba minus 15 stupňů Celsia, v Jeseníku či Šumperku klesly teploty na 23 stupně pod bod mrazu.

zdroj: ČTK