Vánoční strom se rozzářil v Olomouci, začaly tradiční trhy

Zaplněné Horní náměstí v sobotu přihlíželo rozsvícení vánočního stromu a zahájení tradičních vánočních trhů v centru Olomouce. Lidé si mohli vychutnat světelnou show, na náměstí také zahrály hudební skupiny. Sedmnáctimetrovou douglasku tisolistou zkrášlily tři stovky ozdob a rozzářilo 30 tisíc LED diod.

Jako každý rok, i letos navrhovaly jméno pro vánoční strom děti. Douglaska nese název Polárka, který vymyslel žák 5.A Základní školy Zeyerova Jakub Chlup.

Vánoční trhy doprovodí tradičně řada akcí, u stromu bude fungovat Ježíškův poštovní úřad, kde mohou děti napsat a namalovat svá přání, či vyrobit dárek v Ježíškově dílně. Nechybí ani oblíbené umělé kluziště před radnicí, které je v provozu denně od 10:00 do 22:00, vstup je zdarma.
 
Až do vánočních svátků vystoupí na náměstí řada kapel, odehraje se zda například baletní pohádka nebo vystoupí žongléři.
 
Vánoční sortiment, punče a výrobky lidových řemeslníků letos nabízí kvůli rekonstrukci Dolního náměstí méně prodejců než obvykle. Pořadatelé také po konzultacích s radnicí a státními úřady kvůli sérii otrav metanolem připravili novou smlouvu s nájemci a tržní řád, který zakazuje prodej punče svařeného z jiného alkoholu, než je víno. "Pokud tedy nepůjde o průmyslově vyrobený certifikovaný nápoj, může se do něj případný tvrdý alkohol přidat až přímo na místě před zraky zákazníka, a to z okolkované láhve, které nesmí chybět rodný list a další náležitosti," řekl již dříve Pavel Spálený z pořádající společnosti Kulturní Olomouc.
 
Vánoční trhy na Horním náměstí skončí 23. prosince. Několik stánků s punčem bude v provozu do 6. ledna, kdy ukončí provoz veřejné kluziště.
 
zdroj: ČTK