Vánoční trhy v Olomouckém kraji i letos ozdobí novinky

Organizátoři vánočních trhů v Olomouckém kraji i letos připravili několik novinek. Kromě tradičního punče, řemeslných výrobků, uzenin a nejrůznějších sladkostí budou moci lidé na náměstích poprvé ochutnat také zahraniční vánoční speciality či pít víno a punč z vánočních hrníčků. Některé radnice investovaly do nových stánků, sváteční výzdoby i laviček, zjistila ČTK od pořadatelů. 

Například na vánočních trzích v Olomouci, které budou zahájeny v neděli, budou poprvé k dostání vánoční speciality z Norimberku. "Do nabídky zařadíme norimberské perníčky i štoly," řekl Pavel Spálený z pořádající společnosti Kulturní Olomouc. Na Horním náměstí a sousedním Dolním náměstí, které bylo po rekonstrukci otevřeno v září, bude postaveno 111 stánků s punčem, vánočním sortimentem a řemeslnými výrobky. 
    
Také v Přerově nebude letos chybět vánoční jarmark. Na náměstí bude stát 12 dřevěných stánků, které nabídnou čtyřiadvacet prodejních míst s tradičním sortimentem - punč, víno, bramboráky, trdelníky, vánoční ozdoby, formičky na cukroví či drobné dárky. "Letos jsme se ale rozhodli, že jarmareční stánky trochu vylepšíme, takže je budou zdobit nejen větvičky se svíčkami, ale také svítící hvězdy," uvedla Šárka Slezáková z technických služeb. Kromě toho se mohou lidé těšit i na nové posezení - v těchto dnech pracovníci technických služeb vyrábějí dřevěné lavičky a stoly. 
    
V Šumperku budou stejně jako loni moci návštěvníci pít oblíbené svařené víno z nových, pro letošní Vánoce speciálně vytvořených, vánočních hrníčků. V polovině prosince budou na náměstí Míru u radnice připraveny Zabijačkové trhy u radnice. Součástí vánočního programu bude i novinka, akce s názvem Šumperské vánoční zvonění u radnice. Připraveny budou 17. prosince čtyři dílničky pro děti, v nichž si budou moci vytvořit vánočně laděné výrobky. O den později se v centru poprvé uskuteční také vánoční zvonění u radnice. "Rádi bychom tímto oslovili občany, aby se v danou dobu dostavili k radnici, přinesli si s sebou zvoneček a pomohli nám s kouzlením vánoční atmosféry," uvedla organizátorka šumperských vánočních trhů Eva Rutarová. 
    
Prostějovská radnice rozhodla, že letos na náměstí v centru města budou stát pouze dřevěné stánky, aby atmosféru vánoční trhů nekazily různé plátěné přístřešky. "Na stáncích se objeví tradiční sortiment, jako jsou jmelí, vánoční vazby, dřevěné ozdoby, keramika, kamenina, košíkářské výrobky, bylinné a včelí produkty, ovčí kožešiny a vlněné doplňky, perníčky, formičky na cukroví, vánoční čaje a podobně. Chybět nebudou ani vánoční pečené kaštany, punče a medovina," uvedla náměstkyně primátora Ivana Hemerková. 
    
Součástí vánočních trhů bude kulturní program. Například v Olomouci vystoupí skupiny Buty, No Name či Burma Jones. Olomoučanům se představí i americký gospel Nate Brown & The Washington Gospel Singers. "Letos Kulturní Olomouc investovala do kulturního programu zhruba 1,6 milionu korun. Je to nejvíce za čtyřleté období," uvedl Spálený. 
 
zdroj: ČTK