Vrchní soud zpřísnil dvěma mladíkům tresty za jihlavskou vraždu

Olomoucký vrchní soud včera zpřísnil dvěma mladíkům tresty za brutální vraždu patnáctileté dívky v Jihlavě. Tomáš Zavřel si odpyká místo 22 let výjimečný trest ve výši 24 let. Jakub Doležal stráví ve vězení za nadržování místo dvou let čtyři roky. Soud dnes zároveň potvrdil výjimečný trest pro hlavního aktéra činu Michala Kisiova, ten stráví ve vězení 25 let. Podle rozsudku Kisiov nejprve vyhodil dívku z okna a poté ji se Zavřelem zabili. Doležal jim pomáhal s odklízením stop a těla. 

"Čin byl spáchán zvlášť trýznivým způsobem. Dívka trpěla desítky minut, musela vnímat, že bude usmrcena. Je zde bezpochyby vyšší míra brutality a surovosti a trestného činu se dopustili ze snahy ochránit sami sebe před trestním stíháním. Navíc jde o smrt patnáctiletého dítěte," řekl předseda senátu Vladislav Šlapák. 
    
I z toho důvodu jsou podle soudu u hlavních pachatelů na místě výjimečné tresty ve výměře od 20 do 30 let. U Zavřela i Doležala soud přitom konstatoval, že jsou tresty nepřiměřeně mírné. Zpřísnil je s ohledem na způsob a okolnosti vraždy dívky, ale i na vystupování mladíků po činu. Kisiov a Zavřel musí podle rozsudku zaplatit rodičům a bratrovi zavražděné odškodné ve výši 655.000 korun, Kisiov navíc i náhradu zdravotní pojišťovně. 
    
Vrchní soud tak částečně vyhověl odvolání státní zástupkyně, která žádala vyšší trest pro Zavřela i Doležala. U Doležala však požadovala změnu právní kvalifikace a trest ve výši 15 let. "Už před odchodem do bytu Kisiova věděl, co se zde stalo, byl ochoten pomoci. Neodešel, oba obžalované neodrazoval od jednání, setrval na místě, sledoval jejich domluvu i jejich velmi závažné jednání vůči poškozené. Jeho přítomností šlo minimálně o pomoc psychickou," uvedla státní zástupkyně Jarmila Večeřová. "Mělo jít o pomoc ke zvlášť závažnému zločinu vraždy," dodala žalobkyně. 
    
Kisiov žádal nižší trest. "Byl to sice Kisiov, který celý děj odstartoval tím, že poškozenou vyhodil z okna. Zavřel byl však mnohem víc aktivnější, byl to on, kdo ji nakonec dlouhodobě intenzivně škrtil," uvedla jeho obhájkyně Klára Slámová. Upozornila na to, že se činu doznal, svého činu upřímně litoval a dosud nebyl nikdy trestán. Obhájce Zavřela zase apeloval na to, že mladík pomohl čin objasnit. Obě odvolání však soud zamítl. 
    
Brutální vražda se stala loni v polovině března. Dívku nejprve tehdy devatenáctiletý Kisiov vyhodil nahou z okna svého bytu v jihlavské Havířské ulici, když mu údajně po pohlavním styku řekla, že nahlásí policii, že ji znásilnil. Dívka pád z jedenáctimetrové výšky na kamennou dlažbu dvora přežila. Mladík ji odvlekl zpět do bytu, zavolal Zavřelovi a Doležalovi a podle obžaloby pak silně opilí mladíci přemýšleli, jak by se dívky zbavili. 
    
Po vzájemné domluvě ji Kisiov a Zavřel nejprve vzájemně škrtili rukama. Dívka stále jevila známky života, proto jí mladíci omotali kolem krku kabel od počítače. Opřeli se o trám a tahali. Poté si Kisiov obul motorkářské boty a stoupnul jí na hrudník. Nakonec ji Zavřel uškrtil textilním páskem. Tělo oběti nakonec mladíci zabalili do prostěradla a vhodili do kontejneru. Ostatky skončily na skládce, kde byly za pár dnů nalezeny. Z dívčina těla zbylo jen torzo.
 
zdroj: ČTK