Výstaviště Flora zahájilo opravu oranžerie, hrozilo jí zřícení

Výstaviště Flora zahájilo rekonstrukci historické oranžerie v olomouckých Smetanových sadech. Kvůli špatnému technickému stavu jí totiž hrozilo zřícení. První etapa opravy této národní kulturní památky bude stát zhruba dva miliony korun, sdělil ČTK ředitel Výstaviště Flora Jiří Uhlíř. 

Na oranžerii, která stojí v sousedství restaurace Fontána v Rudolfově aleji, dělníci začali provádět sanační práce, aby zabránili působení dřevomorky a dalších dřevokazných hub. "Součástí první etapy za necelé dva miliony korun jsou rovněž práce na statickém zajištění objektu, přípravné práce před restaurátorskými činnostmi, hydroizolace a položení nové střechy. Hotovo bude nejpozději do konce května," uvedl Uhlíř. 
    
Projekt je financován z rezerv Výstaviště Flora Olomouc, dotací přispěl i Olomoucký kraj. Náklady na celkovou rekonstrukci oranžerie zatím výstaviště nevyčíslilo. O budoucím využití památkově chráněného objektu bude podle Uhlíře definitivně rozhodnuto až po opravě. Vedení Flory uvažuje o tom, že v oranžerii vytvoří centrum volnočasových aktivit pro návštěvníky parku. 
    
Národní kulturní památka, která dříve sloužila pro přezimování choulostivých dřevin, byla postavena dle versailleské předlohy. Do parku v centru Olomouce byla přemístěna v roce 1886 z nedaleké Velké Bystřice. 
 
zdroj: ČTK