Výstaviště Flora zaplní tisíce jarních květin

Olomoucké výstaviště zaplní na konci příštího týdne tisíce lilií, tulipánů, narcisů, aksamitníků či begónií. V jeho areálu se uskuteční největší květinová akce v Česku, mezinárodní zahradnická výstava Flora Olomouc. Hlavní expozice v ústředním pavilonu A bude letos připomínat zahradu v pohybu, řekl dnes novinářům garant výstavy Vojtěch Zahradník. Expozice se uskuteční od od 19. do 22. dubna.

Jarní etapu Flory tradičně doplní veletrh zahradní mechanizace Hortifarm a jarní zahradnické trhy. Na trojici akcí by mělo dorazit téměř 500 vystavovatelů a prodejců z Česka, Rakouska, Polska, Maďarska, Slovenska a Egypta. "Zájem o účast na Floře ze strany vystavovatelů a prodejců je zhruba stejný jako loni," uvedla Dagmar Maixnerová z výstaviště.

Největší zájem lidí organizátoři výstavy očekávají o expozici v pavilonu A. Její tvůrce, zahradní architekt Ivar Otruba, ji letos pojal jako zahradu v pohybu. "Expozice bude pojata jako květinová spirála, ve které bude na 8000 hrnkových květin, které mám dodají zahradníci z Vídně. Další pohyb bude představovat zvlněný terén, vodní prvky a jarní obloha s klenbou ze zavěšených květin," řekl Zahradník.

Doplnil, že si návštěvníci budou moci v pavilonu také prohlédnout asi 4000 řezaných lilií, tulipánů, narcisů či frézií. "Na galerii bude k vidění přehlídka rostlin pro zimní zahrady a orchidejí, výstava bonsají, skalniček, kaktusů, sukulentů, masožravek a konopných tinktur," řekl Zahradník.

Vystavovatelé zaplní i další pavilony. Například v pavilonu E Český zahrádkářský svaz představí sbírku jarních cibulovin či květinová aranžmá. Pavilony G, H a volné plochy výstaviště budou patřit veletrhu Hortifarm a jarním zahradnickým trhům. Lidé si na nich budou moci nakoupit květiny, semena, zeleninu, hnojiva, zahradní nábytek, pomůcky a mechanizaci pro zahradníky, keramiku, dekorace a další zahrádkářský sortiment.

Loňský ročník jarní Flory, zahradnických trhů a veletrhu Hortifarm navštívilo asi 61.000 lidí.

zdroj: ČTK