Vzácná palma kvete v olomouckých sklenících Výstaviště Flora

Navzdory chladnému počasí v posledních dnech hýří sbírkové skleníky Výstaviště Flora v Olomouci barvami rozkvetlých rostlin. Omamnou vůní na sebe upozorňují květy východoindického popínavého keře jasminum dichotomum, poupata se už objevila i na více než stoleté východoasijské palmě trachycarpus fortunei. Pokud budou mít návštěvníci štěstí, svůj květ jim předvede i další z klenotů skleníku - šplhavá orchidej vanilla planifolia, řekla dnes ČTK vedoucí sbírkových skleníků Helena Kalusová.

Unikátem palmového skleníku je štíhlá východoasijská palma trachycarpus fortunei. Na ní jsou už patrná poupata, která se rozvinou do květů krémové barvy. Pokud si je lidé budou chtít prohlédnout, musejí zvednou zrak do výše. "Palma je vysoká zhruba deset metrů. Je to jedna z posledních rostlin, které byly původně vysazeny při budování skleníku. Její stáří je přes sto let. Palmy mají dlouholetý vývoj a kvetou až ve vyšším stáří," uvedla Kalusová. Nápadné oranžovomodrobílé květenství podobné chocholatým ptačím hlavám v palmovém skleníku ozdobila i jihoafrickou strelitzii, která je příbuzná banánovníkům. Krásou květů vynikají i ibišky či keř brunfelsia.

Tropický skleník provoněl omamnou vůní východoindický popínavý keř jasminum dichotomum. Jeho bílé květy jsou přidávány do vonných čajových směsí. Naopak pestré květy jihoamerické lijány podražce nádherného zapáchají po tlejícím mase a lákají tím opylovače. Štěstí musejí mít návštěvníci, pokud chtějí zastihnout v květu šplhavou orchidej z Jižní Ameriky vanilla planifolia. Její fermentované tobolky, takzvané vanilkové lusky, jsou známé tropické koření. "Květ vydrží jen jeden den. Poupat je ale více, vykvetou třeba tři do týdne," láká návštěvníky Kalusová. Kvetou rovněž mnohé bromélie.

Sbírkové skleníky olomouckého výstaviště patří svou rozlohou k největším v Česku. Jsou přístupné denně mimo pondělí.

Historie skleníků sahá do roku 1886. V té době byla převezena do Smetanových sadů dřevěná konstrukce oranžerie ze zámeckého parku ve Velké Bystřici, a tak byl postaven první skleník pro více než 90 druhů rostlin.

zdroj: ČTK