Za prodej smrtícího alkoholu v Olomouci padly podmíněné tresty

Za prodej smrtícího alkoholu v Olomouci potrestal dnes olomoucký krajský soud provozovatele obchodu Luďka Vejmolu tříletým podmíněným trestem. Prodavačka obchodu Jarmila Chýlková odešla od soudu s dvouletou podmínkou. Po požití nekolkovaného rumu a vodky s příměsí metanolu zemřeli v Olomouci dva lidé, další dva otravu jedovatým alkoholem přežili.

Soud při ukládání trestu přihlédl především k tomu, že na tragédii měly velký podíl i samotné oběti otrav. "Poškození k tomu, aby se otrávili neokolkovaným alkoholem, mířili mílovými kroky v ústrety. Bylo jim jedno, co pijí, rozhodující byla pro ně cena. V době, kdy tady běží metanolová aféra, si kupují neokolkovaný alkohol. Mimořádně vysoká spoluúčast poškozených nás vedla k tomu, že lze jeho jednání ještě posoudit podmíněným trestem," uvedl předseda soudu Vladimír Hendrych. Soud oběma obžalovaným uložil také zaplatit statisícové náhrady pozůstalým.
 
Oba obžalovaní i žalobkyně si ponechali lhůtu pro případné odvolání. Obhájce Vejmoly byl však s trestem spokojen. "Tak příznivý trest pro nás jsme nečekali, jsme tím potěšeni. Jsem velice rád, že soud nepodlehl nevyřčené společenské objednávce, aby všichni, kdo mají cokoliv co do činění s takzvanou metylovou aférou byli postiženi drakonickými tresty. Toto byl naprosto individuální případ," řekl ČTK obhájce František Stratil.
 
Podle rozsudku si obchodník Vejmola opatřil od blíže neurčeného člověka k dalšímu prodeji neoznačený rum a vodku. Pro levný alkohol si chodili stálí zákazníci. Na začátku listopadu 2012 si podle obžaloby takovou vodku v prodejně v Nedvědově ulici koupil muž, který zemřel na těžký otok mozku po akutní otravě metylalkoholem. O několik dní později skončil v nemocnici po vypití rumu z této prodejny další muž, lékařům se ho podařilo zachránit. V polovině listopadu si tento rum koupili manželé. Muž skončil s otravou v nemocnici, jeho žena po akutní otravě zemřela. Vejmola u soudu připustil, že měl nekolkovaný alkohol, podíl na smrti lidí ale odmítal.
 
Jde o první soud v Olomouckém kraji v souvislosti s metanolovou aférou. V regionu se první případy otravy alkoholem vyskytly v polovině září 2012, první oběti pocházely z Přerovska. Na konci října se tyto případy objevily i na Prostějovsku a poté v Olomouci.
 
Metanolová aféra v zemi vypukla v září 2012. Hlavní aktéři, kterým obžaloba klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných, již stanuli před soudem. Rozsudek u sedmi lidí, kteří dostali tresty od osmi do 21 let, v těchto dnech olomoucký vrchní soud zrušil a vrátil zpět zlínskému soudu. Případ hlavních aktérů kauzy Tomáše Křepely a Rudolfa Fiana, kteří údajně smrtící směs namíchali, projedná vrchní soud 4. února. Od krajského soudu dostali doživotí.
 
zdroj: ČTK