Zabitím dítěte vyhrožoval středoškolák

Policisté vypátrali autora výhrůžného nápisu v Olomouci, který požadoval přestěhování hřiště do konce května, jinak prý zabije náhodné dítě. Je jím osmnáctiletý student střední školy. Mladík se odvolával na norského atentátníka Anderse Breivika. Policistům řekl, že mu vadil hluk z hřiště při učení. Za poškozování cizí věci a vydírání mu hrozí až čtyři roky vězení, řekl dnes novinářům náměstek krajského ředitele policie Karel Kadlec.

Výhrůžný nápis vyděsil obyvatele sídliště v olomoucké části Neředín v polovině května. Policisté pátrali zejména mezi obyvateli z okolí, kterým by mohl hluk vadit. Zaměřili se především na přestárlé osoby a také mladé lidi, kteří sami ještě děti nemají. Pomohly jim i letáky s obdobnou výhrůžkou, které se na místě objevili zhruba před měsícem. Bylo zřejmé, že jejich autorem je stejná osoba jako v případě nápisu na zídce.

"Mladík chtěl svým jednáním eliminovat hluk a rámus z dětského hřiště, protože bydlel v jednom z přilehlých panelových domů. Pod tíhou důkazů se přiznal," uvedl Kadlec. Student olomoucké střední školy je stíhán na svobodě, dosud nebyl soudně trestán.
 
Hluk z hřiště a nedodržování provozního řádu hřiště mu vadily dlouhodobě. "Nemohl se soustředit na přípravu do školy, nevěděl, jak hluku zabránit. Proto vytvořil tyto psané projevy nesouhlasu. Jednal pod psychickým tlakem," uvedl zástupce vedoucího územního odboru policie Jiří Musil.
 
Mladík, jenž podle policistů svého činu lituje, se už dříve slovně střetl s maminkami dětí, které si v areálu hrály. Jeho nespokojenost pak vyvrcholila v noci na 12. května, kdy údajně na hřišti dlouho hlučela skupinka mladých lidí. "Nemohl spát. Proto v noci napsal nápis na zídku, trvalo mu to zhruba 15 minut. Fixy šel okamžitě vyhodit do popelnice," doplnil Musil.
 
Policisté uvedli, že se s podobným jednáním setkali poprvé. Odmítli komentovat to, zda by mladík byl schopen svoji výhrůžku uskutečnit. Vedení města bezprostředně po objevení nápisu uvedlo, že hřiště nikam přesouvat nehodlá.
 
zdroj: ČTK