Začala největší česká květinová výstava Flora Olomouc

Na olomouckém výstavišti Flora dnes dopoledne začala letní etapa nejstarší a největší české květinové výstavy Flora Olomouc. Jeho prostory okamžitě zaplnily davy lidí, do Olomouce se na Floru sjeli návštěvníci z celé země. Přehlídce vévodí dožínková atmosféra, ale i bylinkové expozice či téma křesťanské Getsemanské zahrady. Výstava, která končí v neděli, je poprvé přenesena blíže do centra Bezručových sadů. Organizátory ke změně vedlo uzavření ústředního pavilonu A, který se bude rekonstruovat.

"Celý střed výstavy je tentokrát u pavilonu G a H. Je to na druhou stranu v samém srdci a centru parku v zeleni, pro návštěvníky to může být příjemnější zpestření. Spoléháme na to, že lidé budou tolerantní," řekl dnes ČTK ředitel výstaviště Jiří Uhlíř. Návštěvníci změny okamžitě zaznamenali, ale proměnu brali s nadhledem. "Je to sice stísněnější, poznat se to dá. Hlavně že to ale nepřetrhá tu tradici výstav," řekla Věra Klusová z Bystřice. "Vůbec to nevadí, podíváme se zase na jiná místa," doplnila návštěvnice z Třince, která do Olomouce na Floru míří pravidelně dvakrát do roka.

Květinové výstavě letošní léto vévodí především dožínková atmosféra. Navozují ji nejen pasoucí se kozy, ale i dožínkové věnce a odpočinková zóna s balíky slámy symbolizující vrcholící sklizně v regionu. Právě novinkami ze zemědělství pořadatelé otevřeli hned ráno letošní letní ročník. Připili si džusem ze zeleného ječmene a zakousli se do pečiva vyrobeného z modré pšenice. S novinkami se představili zástupci brněnské Mendelovy univerzity. Navázali tak na tradici Flory představit novinky z oblasti pěstování. "Ve výzkumu je modrá i purpurová pšenice, které mají v zrnu přírodní barviva, která mají pozitivní vliv na lidské zdraví," řekl ČTK zástupce univerzity Tomáš Vyhnánek.
 
Pozornost návštěvníků přilákala i podoba jeruzalémské Getsemanské zahrady, kterou má hlavní expozice v pavilonu H. Podepsal se na ní přední český zahradní architekt Ivar Otruba. Lidem připomíná dobu, kdy se v zahradě podle Bible Ježíš modlil v onu noc, kdy byl římskými vojáky zatčen a později ukřižován. Zdobí ji vzrostlé olivovníky, citrusy i bromélie.
 
Letní etapa Flory však zaplnila i ostatní výstavnické pavilony a především prostory sadů, které obsadili prodejci se stánky. Kromě češtiny z nich často zní i polština. Stejně jako v předchozích ročnících velký zájem kromě pěstitelů květin, stromků či prodejců zahradnických potřeb na sebe strhávají i prodejci českého česneku. Na Floře se jeho cena pohybuje od 140 do 250 korun za kilogram a na mnoha místech se na něj stojí fronty. "Hned jsem ho i ochutnal, je jedinečný. Cena je výborná, na trhu stojí kolem 180 korun," pochvaloval si Petr Smékal z Přerova.
 
Loňský ročník letní Flory navštívilo podle vedení výstaviště Flora zhruba 37.000 návštěvníků. Větší zájem mezi návštěvníky je o její jarní část, kterou letos navštívilo na 65.000 lidí.
 
zdroj: ČTK