Žádosti nespokojených maturantů zavalují krajský úřad

Už zhruba sto žádostí o přezkum výsledků státních maturit dorazilo na krajský úřad v Olomouci. Studenti mají výhrady hlavně k vyhodnocení slohových prací z češtiny. Počet žádostí krajské úředníky nepříjemně překvapil. Předají je k dalšímu posouzení Centru pro přípravu maturit (Cermat) a na jeho základě rozhodnou ve správním řízení. Počet žádostí ještě může narůst, řekl dnes ČTK vedoucí odboru školství olomouckého hejtmanství Miroslav Gajdůšek.

"Většina žádostí se týká maturit z českého jazyka, zejména slohové práce. Číslo je vysoké, hodně nás překvapilo. Hodnotit slohové práce není vůbec jednoduché a je možné, že posudky dvou hodnotitelů se mohou výrazně lišit," uvedl Gajdůšek.

Podněty úřad předá Cermatu, který práce znovu ohodnotí. "Předpokládáme, že by nám měli práce vrátit zhruba za 14 dnů, je to ale jen náš odhad. My pak budeme rozhodovat ihned. Všichni neúspěšní studenti by si ale měli raději ve stanovené lhůtě zajistit termín pro podzimní maturitu, aby o ni v případě negativního posudku nepřišli," radí Gajdůšek. Počet žádostí se podle něj ještě může zvýšit, nemělo by to už být ale dramatické číslo.
 
Letos slohové práce hodnotili lidé vyškolení Cermatem. Loni tak naopak činili učitelé ve školách. "Loni jsme nějaké žádosti o přezkum také měli, ale zdaleka ne v takovém množství," doplnil Gajdůšek.
 
Desítky žádostí o přezkum odešly či odejdou například z olomouckého Gymnázia Hejčín. Jeho ředitel Evžen Mayer se netají výhradami vůči letošní podobě státních maturit. "Matematika byla jedna rána pod pás, ta se ale naštěstí dotkla jen mála studentů. Čeština ale postihla všechny, hodnocení bylo nevyvážené a naprosto neobjektivní," řekl ČTK Mayer. S tím souhlasí i učitelka českého jazyka na gymnáziu Hana Vacková. "Tři naši žáci se slohovou prací neprošli vůbec. Dva z nich jsou přitom jedničkáři, kteří po celou dobu studia vykazovali výborné výsledky," uvedla Vacková. O přezkum žádají i další nespokojení studenti.
 
Žádosti o přezkum zasílají i studenti olomouckého Slovanského gymnázia. "Máme tu studenty, kteří očekávali jedničky a mají trojky. Ztratili víru v to, že jejich práce byly posouzeny objektivně, a žádají přezkum. Jen dnes odchází 11 žádostí. Loni jsme problémy neměli, studenti svým učitelům věřili. Letos ani nevidí opravené práce a nevědí, v čem chybovali. Hodnotitelé jsou navíc anonymní," řekl ČTK ředitel školy Radim Slouka.
 
Ministr školství Petr Fiala odvolal kvůli pochybením v průběhu státních maturit a za způsob jejich prezentace ředitele Cermatu Pavla Zeleného. Řízením pověřil dosavadního výkonného ředitele Jiřího Zíku. Ministr také chystá audit nákladů na jednotnou maturitu a audit, který ukáže, jak jsou stanoveny procesy uvnitř centra, jež jednotnou zkoušku řídí.
 
zdroj: ČTK