Žalobkyně žádá dlouhé tresty v kauze zavražděného páru z Přerova

Mnohaleté tresty za mřížemi požaduje státní zástupkyně pro matku se synem obžalovaných v kauze zavražděných manželů z Přerova, jejichž těla se dosud nenašla. I přesto, že v případu chybějí přímé důkazy, je podle ní jejich vina prokázána. Naopak obhájci žádají soud o zproštění. Složitý případ se závěrečnými řečmi po ročním projednávání u soudu přiblížil do závěrečného konce. Soudce kauzu odročil na polovinu července. Ke slovu se totiž ještě nedostali samotní obžalovaní.

Manželé zmizeli v listopadu 2009. V jejich rodinném domě po nich zbyly pouze krvavé stopy na stěnách a podlaze. Podle žalobkyně bývalá manželka oběti Hana Nárožná se synem Pavlem pár zavraždili, jejich těla naložili do osobního auta a odvezli na neznámé místo. Důvodem mohly být rodinné i majetkové spory, které vyústily v tom, že otec syna pár měsíců před vraždou vydědil.

Státní zástupkyně včera pro oba požadovala potrestání v polovině trestní sazby, která v jejich případě činí 12 až 15 let. "Soud nebude mít jednoduché rozhodování, protože jsou posuzovány důkazy nepřímé. Důkazy jsou navíc ze strany obžaloby napadány," uvedla žalobkyně Alice Zatloukalová. Přesto je o jejich vině přesvědčena. Důkazem jsou podle ní nejen jejich pachové stopy v domě zavražděných i v autě, svědectví souseda, který Nárožného v osudnou noc v otcově autě viděl či doklady a platební karty, které dva roky poté našli náhodou exekutoři v klavíru Nárožné.
 
Žalobkyně poukázala i na problematické vztahy mezi otcem a synem. U soudu dnes vyšlo například najevo, že otec musel syna nechat ze svého rodinného domu dokonce nechat soudně vystěhovat. Sedmatřicetiletý nezaměstnaný Pavel, vystudovaný elektrotechnik, na svého otce měl navíc rok před vraždou zaútočit s nůžkami na plech. Otec skončil s četnými řeznými ranami, se zlomeninou spodiny lebeční a v bezvědomí v nemocnici. V soudních spisech stojí, že měl tehdy ze syna strach a bál se o život.
 
Naopak obhájci se u soudu domáhali zproštění obžaloby. Poukazovali především na to, že přímé důkazy chybějí. Obhájce Pavla Nárožného například poukázal na to, že jeho klientovi by vražda otce z majetkového pohledu již nic nepřinesla. "Nemůžeme si bez jakýchkoliv pochybností být jistí, že došlo tehdy k fatálnímu útoku na dvě osoby a pachatelem by byl výlučně Pavel Nárožný se svou matkou," podotkl jeho obhájce. Stejný názor měl i jeho kolega zastupující Hanu Nárožnou. "Obžaloba nepředložila konkrétní důkaz, který by podpořil její tvrzení," uvedl obhájce.
 
Před soudem mají 13. července promluvit ještě Pavel Nárožný se svou matkou. Očekává se, že jejich řeč bude trvat i několik hodin. Na výsledek soudu s napětím čekají i policisté, kteří po tělech obětí dosud marně pátrají. Podle znalce však pohřešovaní manželé razantní útok ve svém domě nemohli přežít. Svědčí o tom krvavé stopy, které v domě zůstaly dodnes.
 
zdroj: ČTK