Zhruba stejně lidí přišlo na hrady a zámky v Olomouckém kraji

Srovnatelnou návštěvnost nebo jen mírně nižší než v loňském roce hlásí letos hrady a zámky v Olomouckém kraji. Nejvíce lidí tradičně zavítalo na hrad Bouzov, kde se zřejmě podaří zastavit několikaletý pokles v počtu návštěvníků. Podle kastelánů návštěvnost ovlivňuje řada faktorů, vedle počasí i počet pořádaných víkendových akcí. Mnohé památky chystají vánoční programy, které mohou návštěvnost ještě vylepšit. Vyplývá to z ankety ČTK.

Na Bouzov zatím přišlo přes 93.600 lidí. Loni jich za celý rok bylo 93.589. "Pro letošní rok jsme připravili dvě nové trasy, zejména o tu pro rodiny s dětmi byl velký zájem. Letos jsme ji měli od prázdnin, v příštím roce ji nabídneme o víkendech i mimo hlavní sezonu. Ovlivnit návštěvnost lze totiž především zpestřením nabídky," řekla ČTK kastelánka Zuzana Šulcová.

Na hrad Helfštýn od začátku roku přišlo téměř 80.000 lidí, loni jich bylo za celý rok zhruba 90.000. "Nejvíce závislí jsme na počasí, protože 90 procent akcí se u nás pořádá pod širým nebem. Vliv má i velká konkurence akcí v okolí. Snažíme se nabízet řadu akcí, ale nejvíce lákají ty zavedené, které si již vydobyly renomé. Například na mezinárodní setkání kovářů Hefaiston přijelo letos 9500 lidí," řekl ČTK kastelán Jan Lauro.
 
Na hradě Šternberk zatím evidují 43.844 návštěvníků, loni jich bylo za celý rok 45.530. "Výrazně vyšší návštěvnost máme tehdy, když pořádáme nějaké akce. Proto jsme je připravovali takřka na každý víkend. Obecně ale klesá zájem lidí investovat do návštěvy památek," uvedla kastelánka Helena Gottwaldová. Očekává, že na loňská čísla se návštěvnost ještě může vyšplhat díky prosincovým aktivitám, kdy se na hradě uskuteční dětský jarmark, vánoční prohlídky či ochutnávky vánočního menu. Loni v prosinci na hrad přišlo přes 2000 lidí.
 
S letošní návštěvností jsou spokojeni i na zámku ve Velkých Losinách. Loni na zámek zavítalo 29.360 návštěvníků, letos jich bude zřejmě o 100 až 200 méně. "Přálo nám počasí. U nás je to tak, že když je deštivo, lidé nemohou na hory a jdou za památkami. Spojí to i s návštěvou místní papírny. Příznivou roli hraje i to, že se zlepšila infrastruktura v obci," soudí kastelán zámku František Fiala.
 
Podle dlouhodobých statistik klesala například hradu Bouzov návštěvnost již od roku 2007, kdy na hrad přišlo téměř 111.000 lidí. Obdobný trend lze sledovat například u hradu Helfštýn či zámku Velké Losiny. Naopak hrad Šternberk má naopak návštěvnost vyšší než před pěti lety.
 
zdroj: ČTK